علیرضا ضیغمی درباره دلایل توقف سوآپ فرآورده های نفتی، با بیان اینکه سوآپ فرآورده های نفتی بسته به میزان تولید و مصارف در داخل کشور انجام می شود، گفت: در حال حاضر سوآپ بنزین به صرفه نیست اما امکان سوآپ و بانکرینگ نفت کوره در کشور وجود دارد.

به گزارش مهر، مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با یادآوری اینکه هم اکنون به طور متوسط روزانه ۸۰ میلیون لیتر نفت کوره در پالایشگاههای داخلی تولید می شود، تصریح کرد: میزان نیاز روزانه بخشهای مختلف کشور به نفت کوره حدود ۳۵ میلیون لیتر است که امکان صادرات مابقی آن به خارج کشور وجود دارد.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی صادرات نفت کوره با قیمت مناسب انجام می گیرد، بیان کرد: در کنار صادرات زمینه را برای ذخیره سازی این فرآورده نفتی را فراهم کرده ایم.

وی با بیان اینکه در مجموع سوآپ گازوئیل، نفت کوره و نفت سفید از توجیه اقتصادی برخوردار است، اظهار داشت: سوآپ این فرآورده های نفتی از دریای خزر برای تحویل در خلیج فارس و یا برخی کشورهای همجوار انجام می شود.

ضیغمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر انجام سوآپ بنزین در کشور کمی زود است، تاکید کرد: باید پس از خودکفایی کشور از واردات بنزین، سوآپ این حامل انرژی انجام بگیرد.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه در حال حاضر واردات بنزین کشور به صورت مقطعی و بدون کوچکترین مشکلی در حال انجام است، خاطر نشان کرد: هیچ گونه مشکلی برای تامین نیازهای داخلی و واردات بنزین در کشور نداریم.

در همین حال پیش از این سید حمید حسینی رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفتی با اشاره به توقف سوآپ فرآورده های نفتی ایران از کشورهای حاشیه دریای خزر از ابتدای سالجاری تاکنون، گفته بود: سال گذشته با وجود تمامی مشکلات حدود ۲۷۰ هزار تن انواع فرآورده های نفتی همچون گازوئیل و نفت کوره توسط فعالان خصوصی عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی کشور سوآپ شده بود.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون وضعیت سوآپ فرآورده های نفتی در وضعیت بلاتکلیفی قرار گرفته است، اظهار کرده بود: از سال ۱۳۸۶ تا پایان سال گذشته به طور پیوسته سوآپ فرآورده های نفتی به ویژه از ترکمنستان و قزاقستان ادامه داشته است.

تا پایان سال گذشته سوخت ۴ نیروگاه کشور از محل سوآپ فرآورده های نفتی تامین می شود به طوری که سوخت نیروگاههای بیستون کرمانشاه، مفتح همدان، سهند آذربایجان شرقی و نکا از سوآپ فرآورده های نفتی از کشورهای حاشیه دریای خزر، تامین شده است.

همچنین بر اساس گزارش های رسمی مدیریت برنامه ریزی وزارت نفت در سالهای ۸۴،۸۵، ۸۶،۸۷ و ۸۸ به ترتیب سالانه ۲۶۳،۹۰، ۱۱۹،۵۱۲ و ۴۵۰ هزار تن انواع فرآورده های نفتی از مسیر ایران سوآپ شده است.

از ابتدای سالجاری و با گذشت نزدیک به ۱۳ سال از آغاز سوآپ نفت کشورهای حاشیه دریای خزر از مسیر ایران به خلیج فارس با عدم تمدید قرارداد ۴ شرکت خارجی، حجم سوآپ نفت خام ایران به صفر رسیده است.

بر این اساس، قرارداد سوآپ نفت خام چهار شرکت بین المللی سلکت انرژی تریدینگ، دراگون اویل امارات، ویتول سوئیس، کاسپین اویل دولوپمنت ایرلند در سالجاری میلادی توسط وزارت نفت تمدید نشده است و این شرکتها برای ادامه فعالیتهای نفتی در دریای خزر مذاکراتی را با روسیه و جمهوری آذربایجان آغاز کرده اند.