به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، مجید نامجو روز دوشنبه(امروز) در نشست شورای برق که به صورت هفتگی و با حضور مدیران ارشد این صنعت برگزار می شود، اظهار داشت: با همکاری دولت، منابع مالی مناسبی برای وزارت نیرو فراهم شده است که باید از این ظرفیت ها برای پیشرفت پروژه های صنعت آب و برق استفاده شود.

نامجو با بیان اینکه استفاده از فاینانس چین و تسهیلات صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه های وزارت نیرو، به عنوان دو منبع مالی مهم محسوب می شود، گفت: این منابع، فرصت های مناسبی را برای وزارت نیرو فراهم آورده که باید به نحو مطلوبی از آنها برای پیشبرد اهداف خود استفاده کند.

وی با اشاره به مصوبه اختصاص یافتن سالانه پنج میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به صنعت آب و برق، یادآور شد: باید از این ظرفیت مناسب، به خوبی استفاده کنیم و روند ساخت نیروگاه های نو و تجدیدپذیر، CHP، نیروگاه های تولید پراکنده، نیروگاه های حرارتی و سیکل ترکیبی و … را در این صنعت توسعه دهیم.

وی ادامه داد: بخش خصوصی هشت نیروگاه با استفاده از اعتبار صندوق توسعه ملی احداثمی کند که از این تعداد، عملیات اجرایی سه نیروگاه به زودی آغاز می شود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه اجرای پرو‍‍ژه های مهر ماندگار یکی از محورهای اصلی فعالیت های وزارت نیرو است، ادامه داد: وزارت نیرو براساس اهداف برنامه پنجم توسعه، باید سالانه پنج هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه کند که در این راستا، ۲۳ نیروگاه در بین پروژه های مهر ماندگار تعریف شده است.

وی با بیان اینکه دولت در تامین منابع مالی تاکنون همکاری بسیار خوبی را با وزارت نیرو داشته است، ادامه داد: با بهره برداری از این نیروگاه ها، ۱۲ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه می شود که اجرای این پروژه ها در گرو تأمین منابع ارزی و ریالی است و دولت این منابع را تأمین می کند.

نامجو تصریح کرد: تاکنون شاهد این بوده ایم که دولت با جدیت پیشرفت پروژه های مهر ماندگار را پیگیری کرده است.

به گفته وی، دوران فعالیت دولت نهم و دهم از درخشان ترین دوره های سپری شده در صنعت برق بوده و این وزارتخانه برای پیشبرد اهداف تعیین شده از هیچگونه تلاشی دریغ نکرده است.

وی در پایان با بیان اینکه در ماه های پایانی فعالیت دولت دهم به سر می بریم، تصریح کرد: باید تلاش خود را دو چندان کنیم تا براساس برنامه ریزی های انجام شده، به اهداف خود دست یابیم.