به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد: براساس آمارهای عرضه و تقاضای جهانی نفت در ماه‌های سپتامبر و اکتبر، ‌خروج ایران از بازار جهانی شکاف بین عرضه و تقاضا را افزایش می‌دهد.

اداره اطلاعات وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد: طی دو ماه گذشته و پس از خروج ایران از محاسبات، مصرف جهانی سوخت به طور متوسط روزانه ۲.۴ میلیون بشکه بیشتر از تولید آن بوده در حالیکه با حضور ایران میزان مصرف ۶۰۰ هزار بشکه کمتر از تولید بوده است.

این گزارش پنجمین ارزیابی صادر شده تحت قانون ۳۱ دسامبر است براساس آن اداره اطلاعات وزارت انرژی آمریکا باید وضعیت بازار نفت را هر ۶۰ روز یک بار به روزرسانی کند.

در این گزارش آمده است: ظرفیت مازاد سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک) در ماه‌های سپتامبر و اکتبر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۶ درصد کاهش یافته است.

ظرفیت مازاد این سازمان ۱۲ عضوی در دو ماه سپتامبر و اکتبر به طور متوسط دو میلیون بشکه در روز بوده در حالیکه این رقم در دوره مشابه سال قبل ۲.۷ میلیون بشکه در روز بوده است.

به گزارش بلومبرگ، براساس این گزارش که از منابع ثانویه تهیه شده، تولید نفت ایران در ماه گذشته دو میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز و در ماه اوت دو میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه در روز بوده است.