افکارنیوز

: آسوشیتدپرس طی گزارشی اعلام کرد نوسانات نرخ ارز در ایران تاثیر زیادی بر صنعت گردشگری عراق داشته است.

بر اساس این گزارش یک فروشنده نزدیک مرقد امام علی(ع) در نجف می گوید که وی هر روز ۱۰۰۰ دلار جواهرات نقره و اجناس دیگر عمدتا به ایرانی ها می فروخت اما امروزه ایرانی های کمتری از مقابل مغازه وی رد می شوند و آن هایی هم که از این محل عبور می کنند کمتر از گذشته خرج می کنند. او می گوید حتی بسیار خوشبخت است که امروز یک دهم گذشته درآمد کسب می کند.

حسین الحمیری فروشنده ۳۱ ساله منسوجات در نجف گفت در حال حاضر عمده مشتری های وی از عراق و گروه های کوچک زائران از کشورهای دیگر به غیر از ایران هستند. وی معتقد است فروشش در نتیجه کاهش ورود زائران ایرانی ۹۰ درصد کاهش یافته است.

به عقیده کارشناسان افزایش نرخ ارز در ایران اگرچه باعثافزایش قیمت کالاهای وارداتی شده است اما مزایایی نیز برای اقتصاد ملی ایران به دنبال داشته است که کاهش سفرهای گردشگری به خارج و رشد ورود گردشگران خارجی به ایران از آن جمله است.

بر اساس این گزارش نوسان نرخ ارز در ایران باعثشده است که هزینه سفر به عراق ۳ برابر شود و همین مسئله صنعت گردشگری عراق را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

بنا به ادعای یک مقام وزارت گردشگری عراق یک سازمان دولتی ایران ۷۵ میلیون دلار به این وزارتخانه بدهکار است و برخی آژانس های مسافرتی و هتل های عراقی از پذیرش گردشگران ایرانی تا حل شدن مسئله این ۷۵ میلیون دلار خودداری می کنند.

رئیس یک هتل در شهر کاظمین گفت ایرانی ها بخش مهمی از کار ما را تشکیل می دهند و طبیعی است که با تحولات اخیر سودآوری ما کم می شود.

رئیس یک آژانس گردشگری عراق نیز گفت به دلیل کاهش تعداد گردشگران ایرانی در نظر دارد ۳۵ نفر از ۷۵ کارمند خود را اخراج کند.

بر اساس آمارهای رسمی قبلا هر روز ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر از ایران به عراق مسافرت می کردند. آمارهای غیررسمی نشان می دهد این رقم هم اکنون به ۲۵۰۰ نفر در روز کاهش یافته است. یک هتلدار در نجف نیز گفت به زحمت می تواند ۱۰ درصد اتاق های خود را پر کند و در نظر دارد تعداد کارمندانش را کاهش دهد.

هتل ها و رستوران ها در کربلا نیز با مشکل مشابهی مواجه شده اند. رئیس اتحادیه هتلداران کربلا با اشاره به این مشکل گفت:اگر این مشکل ادامه یابد ما باید کار و فعالیت خود را متوقف کنیم. یک عضو شورای ایالتی کربلا نیز گفت این وضعیت به اقتصاد کربلا ضربه زده است. نرخ بیکاری در این شهر افزایش یافته است. بیشتر هتل ها و رستوران ها خالی هستند.