افکارنیوز گروه اقتصادی:

نوسانات ارزی و یک سال اخیر، باعثباد شدن بیشتر و بیشتر حباب قیمت مسکن شده است، حبابی که ظاهرا قصد ندارد به حرف مسئولان گوش بدهد و بترکد و یا حتی کوچک شود. گران شدن برخی از مصالح ساختمانی هم ظاهرا بهانه ای شده برای کسانی که می خواهند ملک ۱۰ ساله خود را به فروش برسانند! با این همه اگر این روزها از هر مشاور املاکی روز و حال بازار مسکن را بپرسی یک جواب می دهد: «رکود».

از طرف دیگر گویی مالکان می خواهند دق دلی رکود را از سر مستاجران درآورند. برخی از مشاورین املاک اظهار می کنند در روزهای اخیر برخی مالکان نرخ های غیر منطقی را برای اجاره ملکشان پیشنهاد می دهند، حتی برخی از آنها افرادی هستند که از فروش رفتن ملکشان به قیمت دلخواه ناامید شده اند و حالا می خواهند از طریق اجاره بالا این مساله را جبران کنند.

همه اینها در حالی است که غیاب مسولان بخش مسکن در مساله کنترل قیمت ها به خوبی محسوس است، غیابی که سودجویان و فرصت طلبان را گستاخ کرده است.

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه نبود نظارت بازار مسکن را آشفته کرده است، گفت: به رغم رکود نسبی در بازار خرید و فروش مسکن، قیمت اجاره بها به شکل صعودی رو به افزایش است.

سید جلال یحیی زاده فیروزآبادی در گفت و گویی، اظهار داشته است: نبود نظارت و کنترل لازم از سوی مسئولان ذیربط بازار مسکن و به ویژه بازار رهن و اجاره را با آشفتگی مواجه کرده است.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افزایش صعودی اجاره بهای مسکن برای مردم بسیار آزاردهنده شده است، تصریح کرد: در این شرایط بیشترین فشار بر روی افرادی است که به دلیل نداشتن خانه چاره ای به جز اجاره کردن مسکن را ندارند.

وی همچنین یکی از مشکلات همیشگی اقتصاد کشور را نبود کنترل و نظارت از سوی دستگاه های مسئول ارزیابی و عنوان کرد: این نقطه ضعف در بازار مسکن نیز دیده می شود.

یحیی زاده با بیان اینکه رکود از بزرگترین دردهای اقتصاد فعلی است، تاکید کرده: در این شرایط قیمت ها به هیچ وجه برای مردم مشخص نیست و در بازار مسکن و سایر کالاها هیچ ثباتی وجود ندارد و به این ترتیب مردم قدرت ریسک کمتری برای خرید مسکن و سایر کالاها دارند.