به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، همزمان با ورود به فصل زمستان متوسط مصرف گاز کشور با افزایشی ۱۰۰ درصدی به مرز ۶۰۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش می یابد که این میزان مصرف گاز معادل با کل مصرف انرژی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا است.
بر این اساس مشترکان خانگی، تجاری و دولتی یکی از بزرگترین مصرف کنندگان گاز طبیعی در چهار ماهه پایانی سال هستند و این در حالی است که با کاهش ۱۰ درصدی مصرف گاز توسط این دسته از مشترکان روزانه بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون مترمکعب در مصرف این حامل انرژی پاک صرفه جویی خواهد شد.

به عبارت دیگر، کاهش روزانه ۵۰ میلیون مترمکعبی مصرف گاز طبیعی معادل تولید ۲ فاز پارس جنوبی بوده که برای طرحی، ساخت، نصب و راه اندازی هر فاز استاندارد پارس جنوبی باید معادل ۵ میلیلیارد دلار سرمایه گذاری شود.

یکی از راهکارهای دولت برای کاهش مصرف گاز به ویژه در دستگاه‌ها و وزارت خانه‌ها، صدور بخشنامه‌ای به منظور کاهش و رعایت الگوهای مصرف گاز در این بخش‌ها است.

از این رو در آستانه فصل زمستان سالجاری هم معاون اول رئیس جمهور با ابلاغ بخشنامه‌ای خواستار قطع گاز مشترکان پر مصرف دستگاه‌های دولتی در چهار ماهه پایانی سالجاری توسط شرکت ملی گاز ایران شده است.

مجید بوجارزاده امروز با اشاره به صدور بخشنامه جدیدی توسط معاون اول رئیس جمهور مبنی بر ضرورت اعمال صرفه جویی در مصرف گاز توسط دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی، گفت: بر این اساس تمامی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات، شرکت‌های دولتی، نهادهای انقلاب و استانداری‌ها باید نسبت به مصرف بهینه گاز طبیعی اقدام کنند.

سخنگوی شرکت ملی گاز با اعلام اینکه هر ساله با آغاز فصل سرما مصارف گاز طبیعی در بخش‌های تجاری، ساختمان‌های عمومی، اماکن و تأسیسات دولتی به‌طور بی سابقه‌ای افزایش می یابد، تصریح کرد: به نحوی که قسمت عمده‌ای از گاز تولیدی کشور صرف گرمایش این بخش‌ها می شود.

وی با یادآوری اینکه مطابق با مصوبه معاون اول رئیس جمهور باید دستگاه های دولتی در ۴ ماهه پایانی سال کاهش و صرفه جویی در مصرف گاز را در دستور کار قرار دهند، اظهار داشت: مطابق با این بخشنامه دستگاه‌های دولتی حداکثر یک ساعت قبل از شروع وقت اداری رسمی نسبت به روشن کردن سامانه‌های ایجاد گرما اقدام و حداقل یک ساعت قبل از پایان وقت اداری نسبت به خاموش کردن آنها اقدام کنند.

این مقام مسئول افزود: درجه حرارت اتاق‌های کار(دمای رفاه) بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و راهروها و فضای عمومی ۱۸ درجه سانتیگراد است.

وی با بیان اینکه بر اساس بخشنامه معاون اول رئیس جمهور به تمامی شرکت‌های گاز استانی در سراسر کشور ابلاغ شده اجرای این مصوبه دولت را در دستور کار قرار دهند، یادآور شد: در صورت تخطی مشترکان گاز طبیعی نسبت به قطع گاز آنها اقدام خواهد شد.

به گزارش مهر، پیش بینی می شود مطابق با مصوبه هیات دولت زمستان مجوزی برای قطع ۲۴ تا ۴۸ ساعته گاز مشترکان پر مصرف گاز دولتی در اختیار شرکت ملی گاز ایران قرار داده شود.