به گزارش افکا نیوزبه نقل همشری اقتصاد، بازار خودرو در جهان به قدری متنوع و گسترده شده که حالا چند سالی است مهندسان و طراحان اتومبیل، تمام ظرفیت خود را برای جلب نظر مشتری به کار می گیرند. اگرچه عمر هر نسل از خودروها در دهه های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ گاهی به بالای ۱۰سال هم می رسید اما از دهه۱۹۹۰ تاکنون حتی مرسدس و ب ام و که به ساخت چنین نمونه هایی مشهور بودند مجبورند پس از چهار تا شش سال نسل های جدیدی از محصولاتشان را در هر کلاسی روانه بازار کنند.

در این سال ها تکنیک تازه ای در حوزه بازاریابی محصولات ایجاد شده که در واقع راه حل کوتاه مدتی است برای پاسخگویی به تنوع طلبی مشتریان. در روزگاری که معرفی یک محصول جدید تنها چند ماه برای مشتریان هیجان خواهد داشت و طولی نمی کشد که محصول رقیب از راه برسد و تازگی آن ذهن هر خریداری را نشانه برود، «ارتقای چهره» یا به قول فرنگی ها «فیس لیفت» خودروها می تواند رونق تازه ای به بازار یک محصول روبه افول بگذارد.

در چند سال اخیر تقریبا بیشتر خودروهای جهان در میانه عمر هر نسل شان با تغییراتی در چهره مواجه شده اند و با این شگرد سعی کرده اند مشتریان خود را بازیابند. تغییر چهره جزئی در هر نسل از خودروها البته متناسب با ذوق طراحانش می تواند بر خریداران تاثیر بگذارد و در واقع شیب نمودار تعداد مشتری بستگی آشکاری به هنرنمایی استودیو طراحی کمپانی ها دارد. بازار خودرو در ایران تفاوت های اساسی با بازارهای جهانی در این زمینه دارد و قواعد خریدوفروش و همچنین روابط متقابل سازنده و مصرف کننده نیز به کلی با بازارهای روبه رشد یا تثبیت شده دنیا فرق دارد. انحصاری بودن بازار خودرو باعثشده که خودروسازان ایران بتوانند به اندازه دو دهه محصولاتی نظیر پژو۴۰۵ و پراید را تولید کنند و حتی محصولاتی مثل پژو۲۰۶ و سمند نیز با وجود سابقه کمتر در مقایسه با محصولات جدید دنیا کاملا قدیمی و دمده محسوب شوند؛ در شرایطی که طراحی و ساخت خودروهای جدید در این دو شرکت، پروژه ای چندین ساله است، انتظار می رود حداقل پروژه فیس لیفت در ایران خودرو و سایپا با چابکی و تحرک بیشتری همراه باشد اما متاسفانه در این زمینه نیز سرعت عمل خودروسازان پایین است.

نمونه جالب و قابل ذکر در این مورد پروژه تولید تندر۹۰ و دیگر مدل های آن روی پلت فرم رنو لوگان است که ماجراهای جالبی را به وجود آورده. در درجه اول پروژه ساخت تندر۹۰ در ایران یکی از ماجراهای کشدار و پر از تعلیق صنعت خودروسازی در ایران بود؛ خودرویی که قرارداد تولید آن در دوران قدرت لویی شوایتزر در رنو و مهندس ویسه در ایدرو امضا شد نهایتا در دوران مدیریت کارلوس گون در کمپانی فرانسوی و مهندس مفیدی در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به تولید رسید. جالب است که هنوز شمارگان تولید این خودرو نیز به رقم تعهد فی مابین یعنی سالانه ۳۵۰ هزار دستگاه نرسیده و خروجی آن خیلی کمتر از پیش بینی اولیه آن است. از سوی دیگر قرار بود که این اتومبیل پرماجرا در شکل های متنوع از جمله نمونه MCV و وانت هم تولید شود اما پرونده این بخش از پروژه نیز فعلا خاک می خورد.

تغییر چهره دیرهنگام
بر کسی پوشیده نیست که خودروسازان ایران علاقه زیادی به تولید خودروهای از رده خارج دارند مثال مشهور آن نیز پژو۴۰۵ و کیاپراید هستند که در مقیاس مدل های امروزی انگار از دوره دایناسورها باقی مانده اند. نکته مهم اینجاست که خودروهای به ظاهر جدید تولیدی در ایران از جمله رنومگان، نیسان ماکسیما و نیسان مورانو نیز همگی به نسل های گذشته این برندها تعلق دارند و از رده خارج محسوب می شوند. در این میان تنها تندر۹۰، مزدا۳ و نیسان تیانا در زمره خودروهای روز دنیا قرار می گیرند که البته تنها تندر۹۰ قابلیت عرضه عمومی و تولید انبوه را دارد.

نکته جالب این است که پس از گذشت چند سال از تولید رنولوگان یا همان تندر۹۰، هنوز مدل های ارتقایافته آن در خط تولید انبوه قرار نگرفته اند و به تازگی قرار شده مدل فیس لیفت طراحی شده در پارس خودرو در تیراژ محدود در مقابل دید خریداران قرار گیرد. جالب است که نمونه تغییریافته تندر۹۰ در پارس خودرو نیز چندان تفاوت آشکار و روبه جلویی نسبت به نمونه اصلی آن ندارد. اما نکته مهم تری که وجود دارد این است که ظاهرا تندر۹۰ اصلی و نمونه ارتقایافته آن به زودی در زمره خودروهای از رده خارج قرار خواهند گرفت، در واقع کمپانی رنو به تولید نسل جدید لوگان در زیرمجموعه رومانیایی اش چراغ سبز نشان داده و نسل دوم داچیالوگان هم اکنون مراحل آزمایشی مخفیانه خود را سپری می کند.

کمپانی داچیا که از زیرمجموعه های موفق رنو محسوب می شود در واقع به عنوان پدر اصلی مدل موفق و پرفروش لوگان شناخته می شود و حالا هم مسئولیت تولید نسل جدید لوگان را برعهده گرفته است.
نسل فعلی داچیالوگان یکی از موفق ترین محصولات رنو بوده و میزان فروش آن از سال ۲۰۰۴ تاکنون به بیش از ۲میلیون دستگاه رسیده است بنابراین طبیعی است که در معرفی نسل دوم باید انتظار بهبود کیفی این محصول را داشت و احتمالا باید چهره زیباتری از این خودرو نیز به بازار معرفی شود. رنولوگان از سوی برخی از کارشناسان خودرو به عنوان خودرویی نه چندان زیبا و کم هیجان معرفی شده بود و همین موضوع قطعا طراحان رنو را به خلق نسل دوم زیباتر ترغیب می کند. عکس های جاسوسی از نسل آینده رنولوگان چندان تصویر دقیقی از چهره این خودرو به جهانیان نشان نمی دهد اما زیر پوشش نمونه مورد آزمایش لوگان جدید قطعا چهره ای جذاب تر خفته است.
با این حال به نظر می آید نسل تازه لوگان به این زودی ها نصیب مشتریان ایرانی نخواهد شد و خریداران باید به تندر۹۰ قانع باشند.

پروژه ۲۰۱۴ و نتیجه مشابه
چندی قبل شرکت رنوپارس با دعوت از خبرنگاران و طی مراسمی از سه خودرو جدید برای تولید و فروش در بازار ایران پرده برداشت و نشان داد که با وجود اعمال فشار جهانی برای تشدید تحریم ها بر اقتصاد ایران، هنوز علاقه مند به ادامه حضور در این بازار است.
در این مراسم دو چهره تازه از رنو یعنی مدل های ساندرو و داستر در برابر دیدگان حضار قرار گرفتند و اعلام شد تولید آنها از سال ۲۰۱۴ آغاز خواهد شد البته رنو ساندرو که درواقع برادر لوگان محسوب می شود و روی پلت فرم آن ساخته شده، قبلا نیز در کانون اخبار صنایع خودروسازی ایران قرار گرفته بود و وعده تولید آن را داده بودند اما تولید رنوداستر خبر جذاب و تازه ای برای بازار ایران بود.

جالب است که مقارن با برگزاری همین مراسم، خبرهایی در سایت های خبری بین المللی دال بر تردد نمونه آزمایشی نسل جدید ساندرو در اروپا منتشر شد.
نسل جدید ساندرو نیز مثل نسل آتی لوگان قرار است در سال۲۰۱۳ وارد بازارهای جهانی شوند و به این ترتیب رنو ساندرو هم نیامده در زمره خودروهای از رده خارج و دمده دنیا قرار خواهد گرفت البته رنو ساندرو به خاطر شکل ظاهری جذاب تر و ۵ در بودنش احتمالا مشتری زیادی در بازار ایران پیدا خواهد کرد و شاید خریداری ایرانی چندان اهمیتی به خارج از مد بودن آن ندهد اما هرچه هست نمی توان از اصرار تولیدکنندگان داخلی بر ساخت خودروهای خارج از رده گذشت.

نكته مهم اينجاست كه توليد خودروهايي كه در كمپاني هاي مادر از رده خارج شده اند قاعدتا بايد به قيمت پايين تر از محصولات روز صورت گيرند و حداقل از اين جهت به سود مشتري ايراني باشند اما شكي وجود ندارد كه تندر۹۰ و رنو ساندرو حتي در لباس نسل گذشته خود نيز قيمتي به مراتب گران تر از مدل هاي روزشان در دنيا به بازار شلوغ و آشفته ايران عرضه خواهند شد. چنانكه بومي سازي در تامين قطعات تندر۹۰ نيز تاثير چنداني بر فاكتور فروش اين خودرو نداشته است.