به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، عزت‌الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص تمهیدات اتخاذ شده توسط دولت برای تدوین بودجه سال ۹۲ با توجه به تحریم‌ها که سبب ایجاد مشکل در تبادلات تجاری و ورود ارز به داخل کشور شده است، گفت: در اصل ۵۲ قانون اساسی آمده هرگونه درآمد کشور به حساب غیر قابل برداشت خزانه واریز و به موجب قانون از آن برداشت شود.

* انجام مبادلات تهاتری در شرایط تحریم

وی اظهار داشت: به دلیل تحریم‌ها ارز قابل وصول و جابجایی نیست، بنابراین به ازای فروش نفت می‌توان از کشور‌های خریدار نفت، جنس دریافت کرد و یا پروژه‌های عمرانی را به سرمایه‌گذاران آن کشورها واگذار و پس از اتمام پروژه‌ها نفت در اختیار آن کشورها گذاشت و آنان از وجوه حاصل از فروش نفت هزینه‌های سرمایه‌گذاران خود را بپردازند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: معتقدم دولت باید با برخی کشورها که امکان مبادله تهاتری وجود دارد از این نوع روابط تجاری بهره گیرد. در حال حاضر ترکیه در مبادلات تجاری به ازای پول به ما طلا می‌دهد و به دلیل مرز مشترک ایران و ترکیه مشکلی در انتقال و جابجایی بوجود نمی‌آید.

یوسفیان ملا گفت: مطابق اصل ۵۲ قانون اساسی درآمد کشور باید به حساب خزانه واریز شود، بنابراین مبادلات تهاتری به دلیل مغایرت با اصل مذکور و از آنجایی که به ازای فروش کالا پولی موجود نیست تا به حساب خزانه واریز شود ممکن است سبب مشکلاتی شود، اما از طرفی قبلا دولت در خلیج فارس اینگونه مبادلات را بسیار انجام داده که به عنوان مثال نفت سیاه را با بنزین معاوضه کرده‌، پس می‌توان به نوعی مشکلات پیش آمده را حل کرد.

وی افزود: وابستگی به نفت در بودجه باید کاهش یابد، هم‌اکنون علاوه بر صادرات در دریافت وجه آن نیز مشکل داریم، این مسائل در بودجه باید لحاظ شود.

*دولت در ارائه به موقع بودجه به مجلس بی‌خیال است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: دولت در خصوص ارائه بودجه به مجلس بی‌خیال است. بودجه باید کارشناسی شود و زمان نیاز دارد، اما متاسفانه در ارسال بودجه از سوی دولت به مجلس هیچ تلاشی را شاهد نیستیم. هنوز وزارتخانه‌ها بودجه را نبسته‌اند ‌تا به سازمان راهبردی مدیریت ارائه کنند و بعد مراحل آن طی و در نهایت به مجلس برسد، با این روند قطعا بودجه با تأخیر به مجلس می‌رسد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص اینکه نرخ ارز در بودجه سال ۹۲ چه رقمی باید باشد با توجه به اینکه سال گذشته مجلس نرخ ارز را در بودجه ۱۱۵۰ تومان بست و امسال نرخ ارز رسمی از نظر دولت ارز مبادله‌ای عنوان می‌شود که حدود ۲۵۰۰ تومان است، گفت: رقمی که هر سال برای نرخ ارز تعیین می‌شود فرضی است، میزان فروش نفت و مبلغ فروش آن بصورت فرضی در بودجه تعیین می‌شود.

وی در ادامه اظهار داشت: بنابراین درآمد سال آینده هم رقمی فرضی خواهد بود و این رقم الزامی برای دولت ایجاد نمی‌کند اما باید توجه داشت تا رقم مذکور را دست پایین گرفت تا با آسودگی خاطر کشور را اداره کنیم نه اینکه این رقم آنقدر بالا باشد که با کمبود بودجه در طول سال مواجه شویم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: در قانون برنامه پنج ساله نرخ ارز، شناور مدیریت شده است یعنی هیچ نرخی را مجلس با توجه به قانون برنامه نمی‌تواند برای دولت تعیین کند.

یوسفیان ملا اظهار داشت: مجلس نرخ ارز را باید بین ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ معین کند تا به واقعیت نزدیک باشد و اگر قیمت را بیش از این تعیین کنیم، قطعا باعثتورم می‌شود با تعیین نرخ ۲ هزار تومان برای دلار در بودجه رقم درآمدی سالانه دولت عدد بسیار بزرگی می‌شود که باید تعداد زیادی برای آن کروشه تعریف کنیم و در هر کروشه‌ انجام یک کار عمرانی را ثبت کرده که معلوم نیست به انجام برسند.

وی افزود: در اقتصاد مقاومتی باید حداقل درآمد را در بودجه در نظر بگیریم، اگر درآمد را زیاد بگیریم باز هزینه‌ها بالا می‌رود و آن دیگر اقتصاد مقاومتی نیست باید پروژه جدید تعریف نکنیم و قیمت ارز را به واقعیت نزدیک کنیم.

* رکود بازار مسکن به دلیل گرانی ارز

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: افزایش نرخ ارز بسیاری از امور اقتصادی کشور را به تعطیلی کشانده، در بنگاه‌های معاملات ملکی کسی حاضر به خرید و فروش نیست زیرا فروشنده بیم آن را دارد که در صورت فروش گران‌تر شود و خریدار هم تردید دارد که در صورت خرید مبادا ارزانتر شود.

* قیمت ارز را تثبیت کنید، مدیریت اقتصاد جهانی پیشکش

وی گفت: اقتصاد کشور به دلیل نوسانات ارزی سر در گم است، سه نرخی بودن نرخ ارز ضربات سنگینی در بازار به مبادلات زده است. مردم حاضرند دلار ۳۵۰۰ تومان باشد ولی تثبیت شود تا تکلیف خود را بدانند.

یوسفیان ملا اظهار داشت: آقایان مدعی‌اند که می‌خواهند ارز را از مبادلات جهانی حذف کنند. می‌گوییم آقا دست شما درد نکند شما که می‌خواهید مبادلات ارزی و اقتصاد جهان را مدیریت کنید در حال حاضر بیایید و فقط قیمت ارز را تثبیت کنید مدیریت جهان پیشکشتان.

* ارز ارزش پولی ملی را از وسط به دوم نیم کرد

یوسفیان ملا گفت: نرخ ارز چنان بلایی بر سر اقتصاد ما آورد که یک شبه ارزش پول ملی از وسط دو نیم شد. شب ۱۰۰۰ تومانی در جیبمان گذاشتم صبح ۵۰۰ تومانی از جیبمان در آمد، این‌ها واقعیت‌های ملموسی است که باید در موردش فکر شود و چاره‌ای اندیشید.

وی بیان داشت: انبارهای استراتژیک نفتی مانند برخی از کشورها نداریم و اگر نفت تولید کنیم و قادر به صدور آن نباشیم نفت تولیدی را باید در کشتی‌هایی که در اسکله‌ها پهلو گرفته‌اند و کرایه هر ساعت آن میلیون‌ها تومان است نگهداری کنیم لذا باید تولید را هم متعادل کنیم.

* مجلس با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها موافقت نمی‌کند

وی در خصوص گفته‌های معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور در خصوص اینکه در بودجه سال ۹۲ اجرای مرحله دوم هدفمندی را خواهیم آورد و در پاسخ به این سؤال که با توجه به تورم شدیدی که امسال نرخ ارز در جامعه ایجاد کرده آیا مجلس با افزایش قیمت حامل‌های انرژی مرحله دوم موافقت می‌کند، گفت: به عنوان عضو کمیسیون برنامه و بودجه و رئیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس با قاطعیت می‌گویم که مجلس حداقل تا پایان سال ۹۲ به هیچ عنوان با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها موافقت نخواهد کرد.

یوسفیان ملا در ادامه بیان داشت: مجلس تنها با یک شرط اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها را می‌پذیرد که دولت حامل‌های انرژی را گران نکند و یارانه را بدهد.

وی گفت: اوضاع اقتصادی کشور تحمل یک ریال گران شدن حاملهای انرژی را ندارد و دیگر ظرفیتی برای گرانی نمانده است.