به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، پیرو اطلاع‌رسانی‌های قبلی بانک مرکزی ارز مسافرتی حداکثر ۳۰۰ دلار یکبار در سال برای کلیه‌ی مقاصد به مسافران هوایی، زمینی، ریلی و دریایی، دانشجویان غیربورسیه(مقطع فوق‌لیسانس و بالاتر)، مامورین دولتی از جمله این خدمات هستند.

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور با اعلام این خبر به خبرنگار بانک ایسنا گفت: فرصت‌های مطالعاتی و هزینه‌های درمانی اعضای هیات علمی، انتقال ارز بابت حق عضویت و حق ثبت‌نام در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی و محافل علمی، هزینه‌ی چاپ مقالات علمی، هزینه‌ی شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور و فروش یا انتقال حق‌الوکاله در رابطه با دعاوی حقوقی از دیگر گروههای خدماتی هستند.

صمد کریمی در ادامه اظهار کرد: بابت اصل و سود سرمایه‌گذاری خارجی، کارمزد‌ها، هزینه‌ی دفاتر خارج از کشور، هزینه‌ی اجاره و اشتراک شبکه‌های اطلاعاتی(اینترنت و غیره)، هزینه‌ی برگزاری همایش‌های بین‌المللی و هزینه‌ی انجام آزمایش‌های علمی و فنی از دیگر خدمات و گروههایی است که در این بخش نامه عنوان شده و به آن ها ارز به نرخ مبادله‌ای اختصاص داده می‌شود.

همچنین انتشار آگهی در خارج از کشور و دریافت گواهی‌های بین‌المللی، هزینه‌ی خرید امتیاز پخش فیلم و دریافت شبکه ماهواره‌ای(اینترنت و …)، هزینه‌های سوخت، هندلینگ، حقوق خدمه خارجی و حق بیمه‌ی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی از موارد دیگری است که مطابق این بخشنامه تقاضای آن‌ها به نرخ مبادله‌ای پاسخ داده می شود.

کریمی در ادامه هزینه شرکتهای بیمه ایرانی، شرکتهای منتخب برای اعزام زائرین به عمره مفرده و عتبات عالیات (عراق و ....)، بازپرداخت تسهیلات اعطایی از محل حساب ذخیره ارزی بانک توسعه تجارت ، بانک جهانی و بانک توسعه اسلامی را از دیگر مصارف و خدماتی اعلام کرد که در این بخشنامه آورده شده است.