به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی درباره مهمترین راهکارهای تاسیس بورس نفت، اعلام کرد: انحصار ایجاد شده در عرصه بازارهای فروش نفت که عملا در اختیار چند بورس محدود آمریکایی و انگلیسی است، قدرت قیمت گذاری و کنترل معاملات را در اختیار واسطه‌ها و دلالان این کشورها قرار داده است.

بر این اساس در صورت راه‌اندازی بورس نفت در ایران می توان انحصار چنین قدرت‌هایی را در معاملات نفت به چالش کشید، یکی از اهداف غرب از اعمال تحریم‌های مالی، منزوی کردن ایران در تبادلات بین‌المللی است.

راه اندازی بورس نفت با گسترده کردن خریداران این کالا، برای خنثی سازی این سیاست بسیار کارگشا بوده به طوری‌که به نظر می رسد عرضه نفت در بورس انرژی نسبت به دو سناریوی دیگر یعنی راه اندازی بورس نفت توسط شرکت ملی نفت ایران یا عرضه نفت در بورس کالا گزینه بهتری باشد.

به منظور کارآمدتر شدن اجرای این گزینه، پیشنهاد می شود ترکیب اعضای هیئت مدیره بورس انرژی تغییر یافته و به پنج سهم ۲۰ درصدی تقسیم و هر سهم توسط یکی از گروه های ذینفع زیر تامین شود.

بنا بر پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها سهام این بورس باید به ترتیب در اختیار مردم، نهادهای مالی فعال در بورس و بانک‌ها، شرکت های فعال حوزه برق، شرکت‌های حوزه نفت و حامل‌های انرژی، شرکت بورس کالایی ایران اختصاص یابد.

تاریخچه تاسیس بورس نفت ایران

رئیس جمهور ۲ سال گذشته از وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و نفت درخواست کرده بود تا هرچه سریع تر زمینه راه‌اندازی بورس نفت را فراهم کنند.

از این رو راه اندازی بورس نفت در سه فاز مجزا عملیاتی می شود که فاز اول آن، معاملات فرآورده‌های نفتی در تالار تهران بود که با معامله دو هزار تن محصول پلی‌اتیلن روز ۲۸ بهمن سال ۸۶ به طور رسمی آغاز شد.

فاز دوم این طرح نیز با راه اندازی رینگ صادراتی فرآورده های نفتی و پتروشیمی در جزیره کیش آبان ماه سال گذشته آغاز شد؛ اما راه اندازی بورس نفت در فاز سوم این طرح قرار دارد که با معامله نفت کوره و نفت خام این پروژه مهم تکمیل می‌شود.

در همین حال شرکت ملی نفت پیشتر با تاکید بر اینکه پیش بینی می شود با عرضه فیزیکی و کاغذی نفت خام، شاهد رونق و شکوفایی هر چه بیشتر بورس نفت فراهم شود، گفت: با انجام هماهنگی های لازم میان شرکت ملی نفت ایران و سازمان بورس اوراق بهادار، حداکثر تا پایان خرداد ۹۰ برای اولین بار نفت خام نیز در بورس عرضه می شود.

محسن خجسته مهر معاون وزیر نفت هم پیشتر در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه باید عرضه فرآوردههای نفتی اصلی به ترتیب در بورس انجام شود، اظهار کرده بود: هم اکنون قیمت فرآورده های نفتی به صورت تکلیفی تعیین می شوند که برای عرضه بنزین و گازوئیل ابتدا باید مقررات و تمهیدات عرضه این سوختها دیده شود و سپس امکان عرضه آنها فراهم خواهد شد.