به گزارش افکار ، مهندس نجم الدين مدير عامل گروه صنعتي ايران خودرو با بيان اين مطلب، گفت: نقشه راه فناوري ايران خودرو، جهت گيري توسعه فناوري محصولات و فرايندهاي توليدي را در حوزه هاي راهبردي مواد و بدنه، سيستم هاي برقي، قواي محركه و سيستم هاي ديناميکي و کنترلي ، تا سال ۱۴۰۴ مشخص مي كند.

وی افزود: بر این اساس، تا سال ۹۵ مصرف سوخت محصولات ۲۰ درصد، تا سال ۱۴۰۰ به میزان ۲۵ درصد و تا سال ۱۴۰۴ به میزان ۳۰ درصد کاهش می یابد.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو توسعه و ارتقای فناوری های سی. ان. جی. برای کاهش هزینه تا سال ۱۳۹۸، توسعه و تجاری سازی خودروهای میکروهیبرید تا سال ۱۳۹۵، فناوری توربوشارژ تا سال ۹۷ و انواع خودروهای هیبریدی و برقی و سیستم گیربکس دی. سی. تی.، را از موارد مهم در برنامه ارتقای فناوری ایران خودرو عنوان کرد و گفت: ارتقای گیربکس دستی به شش دنده اسپید، به کارگیری گیربکس دستی اتوماتیک شده AMT، طراحی و توسعه موتورهای جی. دی. آی. لین برن از سال ۹۶ تا ۱۴۰۴ ۱۴۰۴ از دیگر موارد نقشه فناوری ایران خودرو است.

نجم الدین اظهار داشت: فناوری های ای. بی. دی. و ای. بی. اس. تا سال ۹۷، ای. اس. پی. و وی. اس. سی. تا سال ۱۴۰۲، فرمان برقی و سیستم تعلیق مولتی لینک تا سال ۱۴۰۰ توسعه و به کار گرفته می شود.

وی از برنامه کاهش وزن خودرو به میزان پنج درصد تا سال ۹۵، پنج درصد تا سال ۱۴۰۰ و هفت درصد تا سال ۱۴۰۴ خبر داد که با بهره گیری از پوشش های نانویی در رنگ وبدنه، نانوکامپوزیت در قطعات منتخب، توسعه و به کارگیری شیشه Low E، به کارگیری فناوری TWBT ‌، استفاده از فولادهای پیشرفته در بدنه و کفی و استفاده از آلومینیوم در بدنه های جدید عملی می شود.

مدير عامل گروه صنعتي ايران خودرو افزايش كاربرد و توسعه فناوري هاي ايمني خودرو را از ديگر برنامه هاي استراتژيك تا سال ۱۴۰۴ عنوان كرد و گفت: فناوري جي. پي. اس. تا سال ۱۴۰۰ و فناوري رديابي قطعات از تامين كننده تامشتري ( RFID ) تا سال ۹۸ توسعه و به كارگرفته مي شود. سيستم هاي مالتي پلكسينگ در بدنه و تزيينات تا سال ۹۵، اي. ام. اس.، سيستم و زيرسيستم هاي هيبريد ( استراتژي هاي كنترل بي. سي. يو. و اچ. سي. يو.) از سال ۹۲، مالتي پلكسينگ در موتور از سال ۹۳، تله ماتيك ( اطلاع رساني و مخابرات ) از سال ۹۴ و پلتفرم مشترك الكترونيكي و برقي و سيسم هاي ۴۲ ولت ا ز سال ۹۶ طراحي و توسعه مي يابد.