به گزارش افکارنیوز، میرقاسم مؤمنی در گفت‌وگو با فارس، با اعلام این خبر اظهار داشت: با توجه به بیانیه‌ای که از سوی اتحادیه صادرکنندگان گوشت برزیل رسما اعلام شده وجود بیماری جنون گاوی در گوشت‌های صادراتی برزیل را تأیید نکرده‌اند.

رئیس انجمن دوستی ایران و برزیل افزود: همچنین کشور ژاپن نیز در مورد وجود بیماری جنون گاوی در گوشت‌های وارداتی از کشور برزیل به صورت قطعی اعلام نظر نکرده و این موضوع تنها در حد فرضیات بیان شده است.

مؤمنی گفت: با توجه به اینکه گوشت‌های وارداتی ایران از برزیل تحت نظارت پزشکان مجرب و معتمد ایران و با نظارت شرعی آنها نیز صورت می‌گیرد تمام گوشت‌های وارداتی مورد بررسی جدی قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: همچنین پزشکان کشور برزیل نیز نه تنها این بیماری بلکه در سایر زمینه‌های بهداشتی نیز قبل از صادرات محصول مورد بررسی قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه کشور ژاپن سالانه ۱۴۰۰ تن گوشت از برزیل وارد می‌کند، گفت: اظهارات کشور ژاپن در مورد بیماری جنون گاوی مربوط به یک مورد گاو مبتلا به جنون گاوی ۴ سال پیش است که گاو مبتلا دفن شده بود و از آن موقع تاکنون هیچ موردی مشاهده نشده است.

مؤمنی گفت: بر اساس اعلام اتحادیه صادرکنندگان گوشت برزیل این کشور ضمن نفی وجود بیماری جنون گاوی در گوشت‌های صادراتی خود، اعلام آمادگی کرده است تا بر اساس پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی موضوع بررسی شود.

رئیس انجمن دوستی ایران و برزیل همچنین گفت: شرکت آبیک(انجمن صادرکنندگان گوشت برزیل) رسما در ۷ دسامبر ۲۰۱۲ اعلام کرده که محصولات صادراتی این کشور آماده بررسی از سوی مجامع بین‌المللی و بهداشتی است.

مؤمنی تصریح کرد: اگرچه این اظهارات مربوط به مسئولان کشور مبدأ یعنی برزیل است اما لازم است مسئولان بهداشتی کشور که در زمینه واردات گوشت از این برزیل نظارت دارند نیز اظهار نظر کنند.

به گزارش فارس، مسئولان دامپزشکی کشور از تشکیل کمتیه‌ای در زمینه تشخیص بیماری جنون گاوی ‌خبر داده‌اند.

اخیرا کشور ژاپن با شک وجود عوامل بیماری جنون گاوی در گوشت‌های وارداتی از برزیل واردات از این کشور را قطع کرده است.

بیماری جنون گاوی یک بیماری کشنده و عصبی مغزی، قابل انتقال در گاو است که یک هفته تا چند ماه پس از بروز نشانه‌ها بالینی و آغاز مراحل پیشرفته بیماری باعثمرگ گاو می‌شود. نشانه‌ها بالینی این بیماری دربرگیرنده تغییر رفتار(لگد زدن، عدم همکاری با دامدار، تهاجم) کاهش وزن و بروز رفتارهای عصبی است. همچنین تشابهاتی میان جنون گاوی و بیماری کورو در انسان هست.

دوره نهفتگی بیماری در انسان نیز بسیار طولانی و بیش از ۵ سالاست. علایم بیماری شامل فراموشی، لکنت زبان، اختلال حافظه، عدمتعادل، فلج و بی اختیاری است که نهایتا با مرگ خاتمه مییابد.