به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، بزرگمهر اشرفی ضمن اشاره به این که واژه اقتصاد مقاومتی، بسیار فراتر از اقتصاد حمایتی و در بر گیرنده دیدگاه ها و ابعاد گسترده ای در عرصه اقتصاد ملی و اقتصاد بین الملل است، افزود: این الگوی اقتصادی آمادگی مقابله با تحریم ها و فشارهای نیروهای سلطه را داراست و با توجه به روح مقاومتی که در آن وجود دارد، در شرایطی از این دست دچار مشکلات زیر ساختی نخواهد شد.

زیر ساخت های اقتصاد مقاومتی در تعامل با یکدیگر تکامل می یابند

وی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری سال ۱۳۸۹ اعلام کردند، " اقتصاد مقاومتى معنایش این است که ما یک اقتصادى داشته باشیم که هم روند رو به رشد اقتصادى در کشور محفوظ بماند، هم آسیب‌‌پذیرى‌‌اش کاهش پیدا کند، یعنى وضع اقتصادى کشور و نظام اقتصادى جورى باشد که در مقابل ترفندهاى دشمنان که همیشگى و به شکل هاى مختلف خواهد بود، کمتر آسیب ببیند و اختلال پیدا کند، یکى از شرایطش، استفاده از همه‌‌ ظرفیت هاى دولتى و مردمى است؛ هم از فکرها و اندیشه‌‌ها و راهکارهایى که صاحب نظران می دهند، استفاده کنید، هم از سرمایه‌‌ها استفاده شود ".

رئیس دانشکده صنایع و مدیریت دانشگاه شاهرود زیرساخت های اقتصاد مقاومتی را که در تعامل با یکدیگر تکامل یافته و باعثعملیاتی شدن آن می شود اقتصاد موازی، اقتصاد ترمیمی، اقتصاد دفاعی و اقتصاد الگو دانست.

ضرورت مقاوم سازی ساختارهای فرسوده و نا کار آمد موجود اقتصادی

اشرفی عنوان کرد: اقتصاد موازی به این معناست که ایجاد نهادهای پولی و مالی مقاومتی در کنار سازمان ها و نهادهای رسمی اقتصادی مکمل و ایجاد کننده سیاستگذاری های چند لایه ای خواهد شد.

وی اقتصاد ترمیمی را بخش دیگری از زیرساخت های اقتصاد مقاومتی معرفی کرد و اظهار داشت این نوع اقتصاد به دنبال خلل گیری و مقاوم سازی ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی است.

اقتصاد مقاومتی رویکردی با چشم انداز کلان اقتصادی

رئیس دانشکده صنایع و مدیریت دانشگاه شاهرود با اشاره به این که اقتصاد دفاعی به مقاوم سازی استراتژی های اقتصادی کشور علیه هجمه دشمن کمک می کند، ابراز داشت: در این نوع اقتصاد، سیستم به دنبال ابزارها و شیوه های نوین در راستای تدوین و اجرای استراتژی مقاومتی است.

اشرفی چهارمین بخش مورد نیاز زیر ساخت اقتصاد مقاومتی که شمول کامل تری از مفهوم اقتصادی است را اقتصاد الگو معرفی کرد و گفت: در این نوع از اقتصاد به این نکته اشاره می شود که راهبرد اقتصاد مقاومتی نه یک رویکرد کوتاه مدت و پدافندی بلکه عملکردی با چشم انداز کلان اقتصادی با برنامه های بلند مدت است.

ضرورت فرماندهی متمرکز برای ایجاد بسیج مردمی در روند شکل گیری اقتصاد مقاومتی

وی تاکید کرد: با در نظر گرفتن همزمان این ابعاد و گسترش و رشد آن ها به طور متناسب و بر اساس نیاز می توان به خواسته های جامعه در کوتاه و بلند مدت پاسخ داد.

رئیس دانشکده صنایع و مدیریت دانشگاه شاهرود با یادآوری این نکته که در بسترسازی مناسب و زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی باید نیازها و آسیب ها جامعه شناسایی شود، افزود: اولین قدم در این قسمت نیازمند یک فرماندهی متمرکز بر اجرای این عملکرد و مردمی کردن این حرکت است تا با ایجاد بسیج مردمی در این تحول بزرگ، موجبات تغییر ساز و کارها به مدل ساز و کارهای جهادی با موفقیت انجام شود.

اصلاح الگوی مصرف + جهت دهی به تولید = افزایش بهره وری

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهرود نخستین گام در اجرای این الگو را حمایت از فعالان اقتصادی داخلی، تولید و سرمایه کشور و اصلاح نظام آموزشی دانست و خاطر نشان کرد: مدیریت مصرف و دوری از اسراف و زیاده روی و فرهنگ سازی که باید توسط صدا و سیما صورت پذیرد، راه اندازی اقتصاد دانش بنیان مستقیم و مستمر بر پایه تولید دانش نیز دیگر راه های اجرایی اقتصاد مقاومتی در کشور دانست.

وی با تاکید بر این که اصلاح الگوی مصرف به تولید جهت می دهد و این دو موجب روشن شدن جهت سرمایه گذاری ها شده و منجر به افزایش بهره وری در تولید و کاهش قیمت ها می شوند و عامل بیکاری را از بین می برند، تصریح کرد: فعال سازی سیستم های حمایتی، پولی، مالی، بیمه ای و حمایتی، حمایت از شرکت های دانش بنیان از دیگر راهکار های تحقق اقتصاد مقاومتی در جامعه است.

اشرفی در خاتمه، توجه به معضل تورم و برقراری یک نظام قوی در مقابل تورم را ضروری دانست و عنوان کرد: تبدیل تهدیدها به فرصت ها در روند تبدیل فرصت ها، کاهش واردات و افزایش صادرات غیر نفتی، گسترش ارتباطات اقتصادی، خودداری از اسراف، ذخیره سازی کالاهای اساسی و برقراری ارتباط متکثر با اقتصاد جهانی نیز راه کارهای دیگری برای شکل دهی به اقتصاد مقاومتی در کشور است.