به گزارش افکارنیوزبه نقل از پارس، مسئولان وزارت راه و شهرسازی در دو سال گذشته براین امر تاکید داشتند که قیمت مسکن افزایشی نخواهد داشت این اظهار نظرها به خصوص قبل از شروع سال جدید و یا در اواخر فصل بهار به دفعات بیشتری از سوی آنها اعلام می شد اما هر بار بازار مسکن شاهد افزایش قیمت قابل توجهی نسبت به سال گذشته بود.

در آخرین گزارش مرکز آمار ایران، بهار سال ۹۰ نسبت به سال ۸۹، قیمت خرید و فروش هر مترمربع واحد مسکونی ۲۴ درصد افزایش داشته است و به گفته فعالان بازار مسکن قیمت خرید و فروش مسکن در سال ۹۱ نسبت به سال قبل با ۲۰ درصد افزایش روبرو بوده است.

این در حالی است که مسئولان وزارت راه و شهرسازی در پایان سال گذشته اعلام کردند که مردم مطمئن باشند که قیمت مسکن افزایش نمی یابد. البته می توان این نکته را درک کرد که مسئولان به دنبال کنترل جو روانی بازار هستند اما فعالان بازار مسکن معتقدند که اظهار نظرهای غیرواقعی تاثیر مخرب تری را بر بازار می گذارد.

افزایش قیمت مسکن تا ۸۰۰ هزار تومان در هر مترمربع

براساس گزارش های میدانی خبرنگار ما در دو سال گذشته، قیمت خرید و فروش مسکن، بطور متوسط در هر مترمربع حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است که البته در برخی از مناطق با نوسانات بیشتری هم همراه بوده و درصد بالاتری افزایش پیدا کرده است.

در واقع مسکن در کشور ما به عنوان یک کالای سرمایه ای از شاخص های اقتصادی زیادی تاثیر می گیرد و خود هم یک عامل تورم زا به شمار می رود و روند افزایش قیمت از سال گذشته تاکنون نشان می دهد که اگر سیاست های مالی در بازار مسکن به اجرا نمی رسید، قیمت آپارتمان به خصوص در تهران با افزایش چشمگیری روبرو می شد.

سیاست های مالی و توقف تسهیلات دهی در چند ساله اخیر موجب شده است که بازار، توان خرید مسکن را نداشته باشد بنابراین باوجود افزایش قیمت، پول کافی برای خرید در بازار وجود ندارد که همین امر از انفجار قیمت ها جلوگیری می کند.

در این خصوص یکی از مشاوران خرید و فروش مسکن، گفت: باوجودی که در حال حاضر خرید و فروش مسکن در رکود است اما بازهم قیمت ها کاهش نمی یابد که این نشانگر وجود تورم انباشته در بازار مسکن است.

وی افزود: بازار مسکن با حجم تقاضای زیادی روبروست که نبود امکانات مالی باعثشده متقاضی زیادی در بازار وجود نداشته باشد اما نمی توان وجود تقاضا را هم نادیده گرفت.

این فعال بازار مسکن ادامه داد: مسکن مهر هم به دلیل اینکه خارج از شهر تهران است و سیستم حمل و نقل مناسبی ندارد چندان از سوی متقاضیان با استقبال مواجه نشده است و نتوانسته متقاضیان را به بازاری جز شهر تهران جلب کند.

بنابراین به نظر می رسد که در ماه های اخیر کنترل جو روانی بازار نه تنها کمکی به کاهش قیمت ها نکرده است بلکه بازار با بی اعتمادی نسبت به این گفته ها، سیر صعودی خود را ادامه داده است.