به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، جواد اوجی درباره جزئیات توافق گازی ایران - ترکمنستان در نشست اخیر عشق آباد با بیان اینکه در این نشست مشترک دو کشور در تمامی موارد به توافق نهایی دست یافتند، گفت: بر این اساس پیش بینی می‌شود بزودی حجم واردات گاز طبیعی از ترکمنستان بنا به درخواست و میزان نیاز ایران افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با تاکید بر این که در حال حاضر هیچگونه بدهی معوق گازی به ترکمنستان بابت واردات گاز طبیعی از این کشور نداریم، اظهار داشت: همچنین هیچگونه افزایش قیمتی برای واردات گاز طبیعی از ترکمنستان اعمال نخواهد شد.

این عضو هیئت مدیره شرکت گاز همچنین در پاسخ به سوال دیگر مهر، از یک امضای قرارداد جدید نفتی - گازی بین ایران و ترکمنستان خبر داد و افزود: بر اساس این قرار داد که بین سازندگان داخلی، تجهیزات و کالاهای نفتی ایران و شرکت ترکمن گاز امضا شده است به زودی صادرات کالاها و تجهیزات نفتی و گازی ایران به ترکمنستان صادرات می‌شود.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه مقامات ترکمنستان استاندارهای تولید کالا و تجهیزات توسط سازندگان ایرانی را قابل قبول و مطلوب ارزیابی کردند خاطر نشان کرد: بر این اساس این کشور همسایه برای امضای قرارداد جدید خرید کالا و تجهیزات از بخش خصوصی ایران اعلام آمدگی کرده و قرارداد جدیدی در ترکمنستان اضا شد.

اوجی در پاسخ به این سوال مهر که آیا باید تا چند روز آینده شاهد افزایش واردات گاز طبیعی از ترکمنستان باشیم توضیح داد: بر اساس چارچوب‌های قراردادی باید ترکمنستان مطابق اعلام نیاز ایران اقدام به واردات گاز طبعی بکند.

مدیرعامل شرکت می گاز همچنین هرگونه تهاتر گاز وارداتی از ترکمنستان با ک الا و تجهیزات را تکذیب کرد و یادآور شد: ایران پول مورد نیاز واردات گاز طبیعی از ترکمنستان را به دولت این کشور مطابق با توافق پرداخت کرده است.

به گزارش مهر، همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات گازی مسئولان شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز در عشق آباد، ایران یک برگ برنده جدید برای کاهش وابستگی به واردات گاز از این کشور همسایه رو کرده است.