به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، علیرضا دائمی از جدیدترین اقدامات انجام شده در زمینه اجرای طرح انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران خبر داد و گفت: طراحی و مطالعات مربوط به نمک زدایی و انتقال آب از دریا به فلات مرکزی ایران به اتمام رسیده است.

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: این برنامه به صورتی است که مراحل طراحی و اجرای آن با هم صورت می گیرد و هم اکنون مجوزهای لازم آن از دستگاه های مختلف گرفته شده است.

دائمی خاطر نشان کرد: برای سازمان محیط زیست گزارش‌هایی ارسال شده و این مسیر حدود ۴ ماه به طول انجامیده است و به صورت کلی مجوزهای لازم اخذ شد. همچنین درخواست درج در قانون نیز انجام شد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داشت: با اقدامات انجام شده، این طرح در سال ۹۲ انجام خواهد شد و مراحل طراحی آن نیز با سرعت خوبی پیشرفته و امیدواریم که از سال آینده اجرای جدی آن را شاهد باشیم. با این حال اجرای طراحی و ساخت آن آغاز شده و اجرای عملیاتی آن نیز در مسیر خط نفت نکا - ری دنبال می شود.

به گزارش مهر، در دو سال گذشته مباحثو زمزمه هایی درباره لزوم تامین آب در مناطق مرکزی کشور به منظور ایجاد توسعه، تامین آب کشاورزی و صنعت و همچنین فراهم کردن زمینه جذب سرمایه گذاری در مرکز کشور مطرح و بر روی آن مطالعاتی صورت گرفته است.

هدف اصلی طرح تامین منابع آبی مورد نیاز در مناطقی از مرکز کشور است که به لحاظ آب و هوایی و منطقه ای امکان چندانی برای دسترسی به آب ندارند و به همین دلیل در طول سالیان متمادی از توسعه و دستیابی به سرمایه گذاری های جدید محروم بوده است.

همچنین به منظور جلوگیری از توسعه نامتوازن در کشور و ایجاد امکان استفاده از فرصت های تولید ثروت در مرکز ایران، تامین نیاز آبی کارخانجات صنعتی و معادن و به صورت کلی گسترش و توسعه در مناطق مرکزی؛ طرح انتقال آب دریای خزر برنامه ریزی و اجرایی می شود.