به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، معاملات قراردادهای آتی سکه یکی از جذاب ترین معاملات بازار سرمایه است به طوریکه با وجود عمر کوتاه این بازار و آشنا نبودن عموم مردم با جزییات این قرارداد، اما روزانه حجم قابل توجهی سکه در بورس کالا مورد داد و ستد قرار می گیرد.

به گزارش سنا، امسال با توجه به نوسان قابل توجه نرخ سکه و ارز در بازار داخلی، محدودیت هایی در معاملات آتی سکه نیز اعمال شد اما روند معاملات این بازار همچنان برای معامله گران جذاب است.

البته با وجود اجرای قوانین جدید در معاملات آتی، آمار ۹ ماه شرکت بورس کالای ایران نشان می دهد که همچنان حجم و ارزش قراردادهای سکه رشد داشته به طوریکه به گفته مدیر آمار و ارزیابی عملکرد بورس کالا، ارزش معاملات آتی با رشد ۲۱۲ درصدی از ابتدای سال تا پایان آذرماه روبه رو بوده است.

در هر صورت حدود دو ماه به پایان سال باقی مانده و قرار است از چهارشنبه این هفته جذاب ترین قرارداد بازار آتی یعنی معاملات سکه برای تحویل فروردین ماه سال آینده آغاز شود.

براساس اطلاعیه بورس‌کالا، قراردادهای آتی سکه تحویل فروردین سال ۹۲ از روز چهارشنبه هفته جاری آغاز می‌شود. این قرارداد از آن جهت جذاب است که پیش بینی نرخ سکه برای بعد از عید نوروز سخت است و ریسک بالایی دارد، به همین دلیل ابتدا حرفه‌ای ها و سپس معامله‌گران عادی وارد این معاملات می شوند.

مدیریت قرارداد اَی مشتقه کالایی در خصوص جزئیات معاملات فروردین اعلام کرد این قرارداد در اولین روز معاملاتی، بدون حد نوسان قیمتی با دوره گشایش به مدت ۳۰ دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و با دوره معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می‌یابد.
همچنین قیمت پایه قرارداد آتی، همان قیمت کشف شد در حراج تک قیمتی خواهد بود، که مبنای حد و نوسان قیمت روزانه برای ادامه معاملات در حراج پیوسته قرار خواهد گرفت