به گزارش افکار، چندی پیش نوك پیكان انتقاد مسئولان پلیس راهنمائی و رانندگی ناجا که به سوی خودروهای تولید داخل نشانه رفته بود و كیفیت پائین و غیر استاندارد بودن خودروهایی نظیر پراید را عامل اصلی تصادفات پرشمار جاده ای اعلام می کرد این بار در یک برنامه زنده تلوزیونی مجری شبکه، پراید را خودرویی ضعیف و غیر مقاوم در مقابل ضربه دانست.

نکته قابل تأمل اینجاست که بیشتر تصاویری که از تصادفات خودرو پراید منتشر شده، مربوط به برخورد این خودرو با کامیون است. اما سوال اینجاست که آیا این آسیب پیش آمده برای خودرو پراید که در اثر برخورد با خودرو عظیم الجثه همچون کامیون اتفاق میافتد غیر معقول به نظر میرسد؟ بگذریم از اینکه عده ای دوست دارند این صحنه غیر طبیعی جلوه داده شود، اما به وضوح مشخص است که بر خورد هر خودرو دیگر به صورت مستقیم با کامیون، خودرو مذکور را به چه شکلی در خواهد آورد.

به گفته نجفی منش برای آسیب ندیدن بدنه خودرو در چنین تصادفاتی باید زره جنگی ساخت تا خودروها دچار این وضعیت نشوند و این امری غیر ممکن است. خودروهای دیگر هم در چنین تصادفاتی دچار همچین وضعیتی و حتی تلخ تر از این شده اند.

دبیر انجمن قطعه‌سازان افزود: ۵۵ استاندارد برای ساخت خودرو وجود دارد که در هنگام تولید باید رعایت شوند و رعایت نکردن هر یک از آنها باعثتوقف تولید آن خودرو خواهد شد.

یکی از این استاندارد ها اجرای تست برخورد و تصادف است تا مقاومت بدنه خودرو در شرایط عادلانه تایید شود.

صنعت خودرو کشور در وضعیت مناسبی به سر نمیبرد و نیاز به حمایت همه جانبه دارد. صنعتی که به عقیده بسیاری از کارشناسان، صنعت مادر کشور است. در سالی که به فرمایش مقام معظم رهبری سال حمایت از تولید داخلی نامیده شده، از تسهیلاتی که داده نشده بگذریم، نباید از حمایت هایی که می توانیم دریغ کنیم.

اگر قرار است استناد به چنین تصاویری شود، تصویر زیر هم خودروی پرایدیست که پس از انفجاری که در نزدیك ساختمان امنیت ملی در دمشق رخ داد نسبت به خودروهای كناری خود آسیب چندانی ندید.