به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، شمسالدین حسینی وزیر اقتصاد امروز در همایش روز جهانی گمرک افزود: یکی از محورهای نشست مشترک دولت و مجلس بودجه ۹۲ که برداشت از بودجه واقعیتر شده و با اطمینان بیشتری لایحه بودجه تقدیم مجلس شود.

وزیر اقتصاد ادامه داد: هفته آینده لایحه بودجه در دولت با بررسی تبصره‌های بودجه در دولت به مجلس تقدیم می‌شود.

وی تاکید کرد: پشتیبانی از وضع معیشتی مردم در ماههای پایانی سال در جلسات مشترک دولت و مجلس دنبال می شود اما عدد و رقم‌هایی که در روزنامه‌ها منتشر شده گمانه و گزینه‌هایی که اعلام شده و هنوز هیچ گزینه‌ای در این جلسات قطعی نشده است پس هر وقت این گزینه ها قطعی شد به اطلاع مردم می‌رسد.

وزیر اقتصاد درمورد وجود ذخایز کالاهای اساسی در کشور گفت: ذخایر بسیار مطمئنی از نظر کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید در کشور وجود دارد و هیچ گونه نگرانی در اینباره به چشم نمی‌خورد.

حسینی در مورد بازار ارز گفت: در دستور جلسات مشترک دولت و مجلس، ارز مطرح نشده اما فقط بحث‌هایی برای عدد ارز در بودجه مطرح می‌شود که هنوز به جمع‌بندی نرسیده و این رقم از لحاظ تقویمی در بودجه سال آینده مطرح می‌شود.

وزیر اقتصاد درمورد اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: نباید در فاز دوم فشار به مردم وارد شود بلکه نظر دولت و مجلس این است که فشار بر مردم به حداقل کاهش یابد و برای عبور از وضعیت فاز دوم پشتیبانی از تولید بیشتر انجام می‌شود.

حسینی درمورد واردات در سال جاری گفت: در ده ماه اول واردات کالاهای مزیت‌دار و واسطه تولید ۳۰ درصد رشد پیدا کرده است، واردات کالا در مجموع نسبت به زمان مشابه سال قبل۱۲،۵ درصد کاهش یافته البته اقلام ضروری کشور تأمین شده است.

وزیر اقتصاد افزود: افزایش تأمین کالاهای اساسی و اقلام ضروری کشور در سال جاری ۲۲ درصد بوده است و واردات کالاهای با ضرورت کمتر در سال جاری کاهش یافته است.

وی در مورد جلسات مشترک دولت و مجلس اضافه کرد: در این جلسات خارج از هیاهو مباحثاقتصادی بصورت شفاف بررسی می‌شود و نگاه عمومی دولت و مجلس به یکدیگر نزدیک شده است.

وی تأکید کرد: دولت و مجلس به این جمع بندی رسیدهاند که وضعیت معیشت مردم در ۲ ماه پایان سال با ذخایر مطمئنی که در کشور وجود دارد تقویت شود