به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، سامانه جدید هوشمند اتصال گمرکات کشور به مرکز و به یکدیگر با حضور شمسالدین حسینی وزیر اقتصاد، مهدی غضنفری وزیر صنعت و معدن ،حکیم جوادی رئیس سازمان فناوری اطلاعات و زیرساخت و عباس معمارنژاد رئیس کل گمرک امروز در روز جهانی گمرک راهاندازی شد.

براساس این سامانه خطوط اصلی و خطوط ماهواره‌ای ارتباط گمرکات کشور با مرکز و یکدیگر راه‌اندازی شد که ۸۶ نقطه گمرکی کشور در مرزها به مرکز متصل شد.

همچنین دو ماه قبل سامانه هوشمند سازمان امور مالیاتی دارای ۶۰۰ نقطه در داخل شهرها با یکدیگر و با مرکز سازمان راه‌اندازی شد.

رئیس کل گمرک گفت: به عنوان مثال گمرک لطف‌آباد در ۲۰ کیلومتری شهر دره‌گز و یا گمرک باجگیران در ۸۰ کیلومتری قوچان یا گمرک میلک در مرز قرار دارد و اکثر گمرکات کشور در نقاط مرزی و دور افتاده هستند.

حکیم جوادی رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز گفت: با راه‌اندازی این سامانه شاهد اتصال ۸۶ نقطه گمرکی کشور هستیم و اطلاعات گمرکات کشور به طور لحظه‌ای قابل رصد و پیگیری است.

در مراسم راه‌اندازی این سامانه که به صورت آنلاین و لحظه‌ای ارتباط با گمرکات کشور برقرار می‌شود، گرچه اختلالهای داشت ولی به عنوان نمونه با گمرک خسروی و گمرک شهید رجایی ارتباط الکترونیکی برقرار شد و حجم دادوستد در لحظه و نیز در مدت زمانی یک ماهه به نمایش گذاشته شد.

در این سامانه هوشمند گمرکی که از طریق سیستم مدیریت داشبورد رصد می‌شود، هر لحظه می‌توان تمام اطلاعات ورود و خروج و ترخیص کالا و مسافر از گمرکات کشور را رصد کرد و اگر معطلی در یک گمرک مشاهده شود، سیستم علائمی به مدیران ارسال می‌کند، تا در جهت تسریع ترخیص کالا و مسافر اقدام شود.

در این سامانه هوشمند همچنین ترانزیت کالا از خاک کشور رصد میشود و امکان تغییر مسیر در محموله ترانزیتی به حداقل کاهش پیدا میکند.