به گزارش افکارنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، ابراهیم درستی در خصوص تاثیر اختصاص ارز مبادلهای به گروه ۹ (که تلفنهمراه را نیز شامل میشود) بر قیمت آینده این کالای پرمصرف ارتباطی گفت: اخیرا وزیر صنعت، معدن و تجارت از اختصاص ارز مبادلهای به اولویت ۹ کالاهای وارداتی (شامل تلفن همراه) خبر داده و از سوی دیگر اجرای طرح جمعآوری گوشیهای موبایل قاچاق از سطح بازار آغاز شده است.

رییس اتحادیه کشوری صوتی تصویری و تلفن همراه افزود: پیش از این و زمانی که تلفن‌همراه از فهرست کالاهای لوکس خارج شد ارز مبادله‌ای به تلفن همراه تعلق ‌گرفته بود و این کالا ثبت سفارش می‌شد؛ اما ارز مبادله‌ای در اختیار واردکننده قرار نمی‌گرفت.

وی ادامه داد: در صورتی که طبق این گفته ارز مبادله‌ای به معنی واقعی در اختیار واردکننده قرار بگیرد و با اعمال سخت‌گیری بیشتر بر قاچاقچیان گوشی، قیمت گوشی‌ تلفن همراه کاهش خواهد یافت. درستی توضیح داد: زیرا قاچاقچی با دلار آزاد ۳۵۰۰ تومان کالا را خریداری خواهد کرد و قیمت کالای قاچاق از قیمت تمام شده کالایی که به صورت رسمی با ارز ۲۴۵۵ تومانی مبادله‌ای وارد شده، بیشتر خواهد شد.

ريیس اتحادیه کشوری صوتی تصویری و تلفن همراه تاکید کرد: بنابراین اگر ارز مبادلهای به معنی واقعی در اختیار واردکنندگان گوشی تلفن همراه قرار بگیرد شاهد ثبات در بازار گوشی و کاهش قیمت این کالا خواهیم بود.