به گزارش افکارنیوز، علیرضا نیکزاد رهبر در گفتوگو با ایسنا، درباره گسترش مراودات نفتی ایران با چین نیز توضیح داد: چین کشوری است که رشد اقتصادی بسیار بالایی دارد و از نظر فضای کسب و کار در جایگاه مناسبی است. طبیعی است که آنها برای بهدست آوردن منابع مناسب مواد اولیه جذب کشوری مانند ایران شوند و ما نیز از این امر در حوزههای مختلف استقبال میکنیم.

سخنگوی وزارت نفت ایران ادامه داد: به علت این‌که ایران خود را به عنوان یک منبع انرژی مطمئن و مستقل در جهان معرفی کرده است که تحت تاثیر قدرت‌های جهانی نیست، بازار مشتریان نفتی به سمت ایران تمایل پیدا کرده است و کشورهایی که رشد اقتصادی بالایی دارند، برای حفظ ثبات نرخ رشد اقتصادی خود به یک بازار مطمئن انرژی نیاز دارند که این بازار را پیدا کرده‌اند و به همین دلیل به سمت ایران آمده‌اند و تقاضا برای خرید نفت از ایران بیشتر شده است.

این مقام مسئول درباره احتمال اضافه شدن محصولات پتروشیمی به سبد صادرات نفتی ایران به چین نیز گفت: کشورهایی که رشد اقتصادی بالای هفت درصد دارند، بازار‌های کسب و کار خود را گسترش می‌دهند و خرید مواد اولیه برای این بازارهای روبه رشد ضروری است، ایران نیز به عنوان یک کشور مهم تامین‌کننده مواد اولیه مورد توجه چین واقع شده و این کشور برای تامین نیازهای خود به سمت توسعه واردات از ایران روی آورده است.

ایران جایگاه دوم اوپک را از دست نداده بود

سخنگوی وزارت نفت در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره وضعیت ایران درمیان تولیدکنندگان اوپک و جوسازی برخی رسانه‌ها در ماه‌های اخیر درباره از دست رفتن جایگاه دومین تولیدکننده بزرگ اوپک توسط ایران نیز به ایسنا گفت: جایگاه دومی اوپک را اساسا از دست نداده بودیم که دوباره آن را پس بگیریم.

وی هم‌چنین از دست‌رفتن رتبه‌ دوم ایران در اوپک را نیز جوسازی برخی رسانه‌ها عنوان کرد و گفت: اکنون همان رسانه‌هایی که خبر از دست رفتن این جایگاه را منتشر کرده بودند خبر بازپس‌گیری آن را انعکاس داده‌اند و به نوعی خبر اولیه خود را تکذیب کرده‌اند. این جایگاه برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار است و هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهیم این جایگاه به خطر بیفتد.

گاز ایران تابستان آینده به بغداد می‌رسد

نیکزاد در پاسخ به سئوال دیگر ایران درباره طرح‌های جدید ایران برای توسعه صادرات گاز و یافتن مشتریان جدید گازی تصریح کرد: مهم‌ترین برنامه‌ای که در این زمینه پیگیری می‌شود طرح گازی " دوستی " بین سه کشور ایران، عراق و سوریه است که در حال حاضر اقدامات لازم برای احداثخط لوله در ایران و عراق ادامه دارد و در صورت پیشروی مناسب طرح تا تابستان سال آینده گازرسانی به عراق به پایان خواهد رسید و در این زمینه مذاکرات سه‌جانبه برای ادامه دادن خط تا سوریه ادامه دارد.

وی ابراز امیدواری کرد طرح خط دوستی طبق برنامههای پیشبینی شده ادامه یابد و با رایزنیهای صورت گرفته این طرح به کشورهایی مانند لبنان و حتی اردن نیز برسد.