به گزارش افکارنیوز، عباس معمارنژاد در گفتوگو با ایسنا، درباره اخبار منتشر شده مبنی بر توقف صادرات خودروی ایران به عراق اظهار کرد: امسال یکی از کالاهایی که با رشد شدید صادرات مواجه شده، خودرو بوده که صادراتش حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته است و در حال حاضر نیز خودرو صادر میشود و ما هیچ مشکلی از این بابت احساس نکردهایم.

وی افزود: ممنوعیتی هم اگر قرار است باشد که من از آن خبر ندارم ممکن است برای آینده باشد، وگرنه الان روند صادرات خودروی کشور مانند گذشته ادامه دارد.

پیشتر نیز معاون گمرک در گفت‌وگو با ایسنا با تائید برخی مشکلات به وجود آمده بر سر راه صادرات خودروی ایران به عراق با اشاره به این‌که قرار است نشست‌هایی بین مسوولان ایران و عراق در مورد محدودیت‌ها و مشکلات به وجود آمده در مورد صادرات خودرو برگزار شود، گفته بود که در مقطعی نیز ما از طریق رسانه‌ها از مشکلات به وجود آمده بر سر راه صادرات خودروی ایران به عراق باخبر شدیم و گفته شد که از ورود برخی برند‌های خودروی ایران به این کشور خودداری شده است.

به گفته نادری هنوز براساس قرار‌دادی که بین صادر‌کننده خودرو در ایران و طرف مقابل وجود دارد، شاهد توقف صادرات این خودروها نبوده‌ایم و اگر مشکلی از طرف مقابل مطرح باشد آن‌را حل می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم چندی پیش با تایید ایجاد مشکلاتی برای صادرات خودروی ایران به عراق عنوان کرده بود که این مشکل در حال برطرف شدن است.

چندی پیش برخی رسانه‌ها از توقف صادرات خودروی ایران به عراق از ابتدای سال جاری میلادی خبر داده بودند. براساس ادعای این رسانه‌ها مقامات عراقی به بهانه غیراستاندارد و بی‌کیفیت بودن خودروهای ساخت ایران جلوی ورود این خودروها را به کشورشان گرفته‌اند. با این حال وزارت بازرگانی عراق با انتشار بیانیه‌ای توقف صادرات خودروهای ایرانی را به این کشور تکذیب کرد.

عراق سهمی ۹۸ درصدی در بازار صادرات خودروهای ساخت ایران دارد، به طوری که در ۹ ماهه سال ۱۳۹۱ از مجموع ۴۴ هزار و ۶۸۲ دستگاه خودروی صادراتی ایران ۴۴ هزار و ۸۲ دستگاه به عراق صادر شد و به این ترتیب سهم عراق از کل خودروهای صادراتی ایران به ۹۸.۶ درصد رسید.

در پی انتشار اخبار مربوط به توقف صادرات خودروهای ایرانی به عراق قیمت خودروهای ایرانی در بازار این کشور افزایش یافته است. این در حالی است که هماکنون بیشترین خودروهایی که در عراق از آن استفاده میشود، خودروهای ساخت ایران است.