به گزارش افکارنیوز به نقل از عصر ایران، خبرگزاری رویترز به نقل از کارشناسان و منابع نزدیک به شرکت های کشتیرانی خبر از افزایش کم سابقه صادرات نفت ایران در ماه دسامبر گذشته(۱۰آذر تا ۱۰ دی سال جاری) داد.

این خبرگزاری نوشت که صادرات نفت خام ایران در ماه دسامبر سال ۲۰۱۲ به ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

بر اساس این گزارش از زمان آغاز تحریم های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران در جولای سال گذشته این میزان صادرات برای ایران یک رکورد محسوب می شود.

رویترز دلیل این رشد بی سابقه را افزایش واردات چین و هند از ایران و نیز افزایش امکان ایران برای صادرات با تانکرهای نفتکش خود به مقصد بنادر کشورهای مختلف آسیایی عنوان کرده است.

رویترز می نویسد؛ ایران اخیرا از چین چند تانکر نفتکش خریده است و این تانکرهابه این کشور این امکان را می دهد که بر تحریم های بیمه ای اتحادیه اروپا فائق آمده و نفت صادراتی خود را در بنادر کشورهای خریدار تحویل دهد.

بر اساس این گزارش هند در ماه دسامبر با افزایش ۲۹ درصدی واردات نفت از ایران نسبت به ماه قبل از آن، روزانه از این کشور ۲۷۵ هزار بشکه نفت وارد کرده است.

این گزارش پیش بینی کرده است با تحریم های جدید آمریکا که از ۶ فوریه علیه ایران آغاز می شود، صادرات نفت ایران در ماه ژانویه ۲۰۱۳ نسبت به ماه دسامبر کاهش یابد.

بر اساس این گزارش کارشناسان پیش بینی کرده اند صادرات نفت ایران با توجه به افزایش تانکرهای نفت کش این کشور در نیمه نخست سال ۲۰۱۳ رقمی بین ۱ میلیون و۱۰۰ هزار تا ۱ میلیون و سیصد هزار بشکه باشد.