به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، خردادماه سال ۱۳۹۰ واحد FCCU پالایشگاه آبادان به افتتاح رسمی رسید که با راهاندازی این طرح حدود ۴ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو چهار به ظرفیت تولید کشور افزوده شد.

با بهره‌برداری نهایی از فاز سوم توسعه و نوسازی پالایشگاه آبادان حدود ۲ میلیون لیتر دیگر به ظرفیت تولید بنزین یورو کشور افزوده خواهد شد.

مرحله دوم فاز سوم طرح توسعه و نوسازی پالایشگاه آبادان به عنوان قدیمی‌ترین پالایشگاه نفت خاورمیانه امروز با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود که در این صورت ایران رسما در تولید بنزین انواع هواپیما و بالگرد به خودکفایی می‌رسد.

*تولید بنزین قدیمی‌ترین پالایشگاه نفت خاورمیانه با استاندارد یورو ۴ و ۵

از سوی دیگر با راه‌اندازی رسمی برخی از واحدهای فرآیندی همچون ایزومریزاسیون، آلکیلاسیون، بازیافت اسیدسولفوریک، کت‌کراکر و شیرین سازی بنزین در مجموع کل ظرفیت ۱۴.۱ میلیون لیتری تولید بنزین قدیمی‌ترین پالایشگاه نفت خاورمیانه با استاندارد یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا تولید و به بازار عرضه می‌شود.

با بهره برداری رسمی از مرحله دوم فاز سوم طرح توسعه و نوسازی پالایشگاه نفت آبادان، پس از حضور ایران در جمع کشورهای صادرکننده سوخت جت و هواپیماهای مسافربری، امکان خودکفایی در تامین بنزین هلیکوپتر و انواع هواپیماهای آموزشی و کشاورزی هم فراهم می‌شود.

در شرایط فعلی ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان بنزین انواع هواپیماهای مسافربری، باربری و سوخت جت است که با بهره برداری از فاز سوم طرح توسعه پالایشگاه نفت آبادان امکان تولید بنزین انواع هلیکوپتر و برخی از هواپیماهای کوچک آموزشی و کشاورزی فراهم شده به طوری‌که تولید بنزین " هلیکوپتر " جز محصولات فرعی این پروژه نفتی است.

در مجموع با راهاندازی واحد آلکیلاسیون مرحله دوم فاز سوم توسعه پالایشگاه آبادان، ظرفیتی برای تولید روزانه ۲ میلیون لیتر سوخت هلیکوپتر فراهم شود