به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، رستم قاسمی عصر امروز در مراسم افتتاح مرحله تکمیلی طرح بنزینسازی شرکت پالایش نفت آبادان که در باشگاه گلستان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به نیازهایی که داریم، طی ۳۶ ماه آینده واحدهای پتروشیمی جدید را در کشور تکمیل کرده و به اتمام میرسانیم.

وی ادامه داد: در این هفته ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش نفت در کشور کلنگ زده شده و تمام تلاشمان بر این است که در مدت تعیین شده و مقرر آن‌ها را به پایان برسانیم.

*سال گذشته ۲۷ میلیارد دلار در حوزه نفت سرمایه‌گذاری شد

وزیر نفت خاطرنشان کرد: پروژه‌های نفت موجود در کشور در حال حاضر با تلاش‌های صورت گرفته و به دلیل در دستور کار بودن، به سرعت در حال پیشرفت بوده و با قدرت و توان داخلی همین دولت اجرایی شده است.

وی اضافه کرد: در سال گذشته ۲۷ میلیارد دلار نفت در کشور سرمایه‌گذاری شده که امسال با حمایت‌های قاطع دولت سرمایه‌گذاری در بخش نفت بسیار فراتر بوده است.

*برخورداری ۱۴ هزار روستا از نعمت گاز

قاسمی خاطرنشان کرد: با اقدامات دولت شبکه‌های گازرسانی بسیار مطلوبی در جای جای کشور صورت گرفته و امروز پروژه‌های گازرسانی یک هزار روستای کشور جزو پروژه‌های ماندگار بوده که با تمام قوا در حال انجام و تکمیل است.

وی با اشاره به اینکه تا پایان سال همه پروژه‌های گازرسانی کشور تکمیل شده و به افتتاح می‌رسد، اضافه کرد: امروز ۱۴ هزار روستا در کشور از نعمت گاز برخوردار بوده که این امر تا پیش از پایان دولت نهم و دهم به یک هزار روستا نیز نمی‌رسید.

*تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تا پایان سال ۹۲

وزیر نفت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: بهینه‌سازی پالایشگاه‌های بندرعباس، لاوان و تبریز همچنین فاز نخست بهینه‌سازی اصفهان در همین دولت تمام خواهد شد و این امر گام بسیار بزرگی هم در افزایش تولید فرآورده‌ها و هم در بهینه‌سازی کیفیت محصول بنزین است.

*بهینه‌سازی تمام پالایشگاه‌های کشور

وی افزود: برعکس محصولاتی چون نفت کوره کاهش پیدا می‌کند و این مهم نیز گام بسیار بزرگی در بهینه‌سازی همه پالایشگاه‌ها توسط دولت است.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: امروز بهینه‌سازی همه پالایشگاه‌ها در همین دولت به اتمام رسیده که این اقدام اگر آغاز نمی‌شد همواره کیفیت محصول در جای خود متوقف می‌ماند.

*یکی از حربه‌های دشمن تحریم بنزین است

وی اضافه کرد: تا پیش از این، واردات بنزین سالانه بیش از ده‌ها میلیارد دلار بود و همواره یکی از حربه‌های دشمن تحریم در بحثبنزین‌ بود.

قاسمی همچنین عنوان کرد: امروز خوشبختانه دیگر هیچ نیازی به وارد کردن بنزین نداریم و جزو صادر کنندگان خواهیم بود.

وی اظهار کرد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس به‌دشت در حال تکمیل است و در همین دولت تا پایان سال ۹۲،۹۳ همه پروژه به پایان خواهد رسید.

*افتتاح چندین پروژه نمک‌زدایی / ۲۰ میلیارد دلار توسعه در قلب میدان‌های نفتی کارون

وزیر نفت با اشاره به اینکه از امروز کشور ما جزو صادرکنندگان عمده بنزین منطقه خواهد بود، گفت: کارهای زیادی در صنعت نفت در حال انجام است و در میدان نفتی همین منطقه فقط در قلب کارون ۲۰ میلیارد دلار حوزه توسعه میدان را داریم که خوشبختانه آن نیز با تمام توان و تلاش در حال انجام است.

وی تصریح کرد: سایر پروژه‌های در دستور کار دولت مانند پروژه‌های نمک‌زدایی است که در این هفته چند پروژه را در این زمینه را افتتاح کردیم.

*اختصاص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار به شهرداری آبادان

قاسمی در بخش پایانی سخنان خود چنین اظهار کرد: با تلاش‌های بسیار خوبی که به دست کارکنان عرصه صنعت نفت کشورمان صورت گرفته امروز در این عرصه ایران حرفی برای گفتن دارد و بسیار به خود می‌بالد.

*به‌زودی عملیات اجرایی فازم دوم پالایشگاه آبادان آغاز می‌شود

وی افزود: فازم دوم تولید بنزین سازی پالایشگاه آبادان با حمایت دولت و تعامل بسیار مطلوب مجموعه صنعت نفت انعقاد قرارداد شده و در مرحله انجام مطالعات و طراحی توسط پیمانکار است.

وزیر نفت تصریح کرد: به‌زودی عملیات اجرایی فازم دوم پالایشگاه آبادان نیز آغاز می‌شود و با تکمیل این پروژه نیروهای بسیاری در منطقه مشغول به کار خواهند شد.

*افتتاح فاز دوم پالایشگاه آبادان؛ فرصت‌سازی اشتغال

وی با اشاره به اینکه افتتاح فاز دوم بنزین سازی پالایشگاه آبادان فرصت سازی اشتغال است، اظهار کرد: مطمئناً با تحقق این امر مشکل اشتغال بسیاری از جوانان بومی آبادانی حل می‌شود.

قاسمی همچنین عنوان کرد: بنا به دستور رئیس جمهور ۲۰ میلیارد تومان اعتبار به شهرداری آبادان در راستای انجام زیرساختهای و پروژههای زیربنایی شهرستان اختصاص خواهیم داد.