افکارنیوز

_ به گزارش ایسنا، موبایل از آن دسته کالاهایی بود که ابتدا در اولویت ۱۰ سازمان توسعه تجارت قرار گرفت و ثبت سفارش واردات آن نیز برای مدتی متوقف شد. اما بعد از اعتراضات گسترده به نحوه اولویت‌بندی سازمان توسعه تجارت و انتقاد از قرارگیری موبایل در اولویت ۱۰ سرانجام این کالا به اولویت ۹ منتقل و ثبت سفارش واردات آن نیز آزاد شد.

اما در حالی سخنگوی مرکز مبادلات ارزی از قرارگیری اولویت ۹ در فهرست کالاهای دریافت کننده ارز مبادله‌ای برای واردات از تاریخ پنجم بهمن ماه خبر داده است که به گفته فعالان بازار موبایل تاکنون هیچ ارز مبادله‌ای به واردات این محصول اختصاص نیافته است.

به تازگی رییس اتحادیه فروشندگان سیم‌کارت، گوشی و لوازم جانبی در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرده که است تاکنون هیچ‌یک از فعالان واردات موبایل موفق به دریافت ارز مبادله‌ای نشده‌اند.

به گفته افشار فروتن واردات موبایل با ارز مبادلهای موجب کاهش قیمت این محصول خواهد شد. اما در حالی موبایل هنوز برای واردات ارز مبادلهای دریافت نکرده که براساس تازهترین آمار گمرک ایران در ۱۰ ماهه ۱۳۹۱ بالغ بر ۶۰۰ تن از این محصول به ارزش تقریبی ۱۲۶.۶ میلیون دلار وارد کشور شد. امارات مبدا اصلی موبایلهای وارداتی به کشور در این مدت بود.