افکارنیوز

_ سرپرست معاونت امور آب و آبفای وزارت نیرو با اعلام خبر فوق به ایسنا گفت: در فاز یک هدفمند کردن یارانه‌ها به تعرفه آب کشاورزی پرداخته نشد و هیچ تغییر تعرفه‌ای صورت نگرفت و در گام اول فقط تعرفه آب شرب تغییر کرد.

علیرضا دائمی با تاکید بر این که هنوز سناریوی اصلی دولت در فاز دوم مشخص نیست، اظهار کرد: باید ببینیم دولت در گام دوم چه بخشی از هدفمند کردن یارانه را مدنظر قرار می‌دهد و به مجرد تعیین این موضوع می‌توانیم درباره سایر موارد پیرامون قیمت آب صحبت کنیم.

وی افزود: آنچه که مسلم است این که پیش رویمان قیمت تکلیفی آب و قیمت واقعی تمام شده شامل هزینه تولید، تصفیه، انتقال و تامین در سدها است. به عنوان مثال قیمت تمام شده آب شرب حدود هزار تومان است.

سرپرست معاونت امور آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به این که آب شربی که در خانه‌ها در تهران مصرف می‌شود همان آب سیلاب‌های زمستانه یا ذوب برف است که در سد کرج یا لار یا طالقان، لتیان یا ماملو نگهداری شده(هزینه تامین) است، سپس کیلومترها با ایستگاه‌های پمپاژ انتقال(هزینه انتقال) می یابد.

دائمی ادامه داد: آب منتقل شده در تصفیه‌خانه‌های تهران(اکنون پنج تصفیه خانه فعال است و بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه خاورمیانه و چهارمین تصفیه‌خانه بزرگ دنیا نیز در تهران در دست ساخت است) تصفیه می‌شود. بنابراین هزار تومان هزینه تمام شده آب شرب، رقم عجیبی نیست و در مقایسه با قیمت آب در سایر کشورها و با مقایسه با دلار می‌بینیم که قیمت تمام شده آب در ایران، ارزان است.

وی با بیان این که قیمت آب در برخی کشورهای دنیا دو تا سه دلار هم هست، گفت: اکنون در ایران عملا یک چهارم قیمت تمام شده آب از مردم گرفته می‌شود و سه چهارم هزینه توسط کمک‌های دولت تامین می‌شود. پیش‌بینی ما این است که قیمت آب شرب تا ۸۰ درصد قیمت تمام شده افزایش داشته باشد.

سرپرست معاونت امور آب و آبفای وزارت نیرو، تصریح کرد: اگر بتوانیم برای متوسط قیمت آب، تا ۸۰ درصد افزایش داشته باشیم(البته این مبلغ باید به مردم باز پرداخت شود)، خوب است اگر بتوانیم قیمت تعرفه تکلیفی را افزایش دهیم.

دائمی در پایان با تاکید بر این که ابزار اقتصادی در مصرف صحیح نقش دارد، اظهار کرد: هنوز ابزار اقتصادی عمل نمیکند، بنابراین مصرف آب در کشور بی رویه است. در مقایسه با کشورهای اروپایی ۷۰ تا ۸۰ درصد مصرف آب شهری در ایران بیشتر است.