به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، احد راشد بعد از ظهر پنجشنبه در نشست خبری سومین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای در جمع خبرنگاران با موفق دانستن دو کنفرانس اول مقاوم سازی طی دو سال گذشته گفت: در این دو، سه سال حرکات خوبی در استان ما روی داده است و امسال نیز با اعتبار و حمایتهای استانداری تلاش خواهد شد کنفراس سوم در سطح بالاتری برگزار شده و نتایج مثبت و ارزنده ای به دنبال داشته باشد.

مدیرکل فنی استانداری آذربایجان شرقی افزود: با کمک نتایج علمی موثر حاصل از این کنفرانس تلاش خواهیم کرد با مقاوم سازی بناها جان و مال مردم را در مقابل حوادثطبیعی حفظ کنیم.

راشد اذعان داشت: برآنیم با استفاده از دستاوردهای این کنفرانس علاوه بر مقاوم سازی بناهای قدیمی، ساختمانهای تازه ساخت را نیز با معیارهای عمرانی و معماری صحیح تری بنا کنیم.

وی با اشاره به این نکته که به زلزله نه به عنوان بلای زمینی بلکه باید به عنوان حادثه طبیعی نگاه کرد، تصریح کرد: ناآشنایی با طبیعت، نعمات خدا را به بلایای زمینی تبدیل کرده است.

راشد اضافه کرد: استان ما بخصوص شهر تبریز روی خط گسل ایران است که باید با این مسئله به عنوان یک واقعیت عینی برخورد کرده و با شناخت این واقعیت علمی از حوادثناشی از حرکت این گسل پیشگیری کنیم.

رئیس شورای راهبردی کنفرانس های مقاوم سازی کشور با تاکید بر اینکه با توجه بیشتر به مقاوم سازی بناها موفق خواهیم شد از صرف هزینه های میلیاردی پس از وقوع حوادثپیشگیری کنیم، افزود: وقوع هر حادثه ای علاوه بر تبعات مالی، نتایج جبران ناپذیر جانی، روحی و عاطفی نیز برای بازماندگان حوادثبه دنبال دارد که زندگی اجتماعی مردم و فرهنگ جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.

احد راشد ادامه داد: آذربایجان شرقی اولین منطقه ای است که در کشور بحثمقاوم سازی را مطرح کرده است و امیدورایم بتوانیم باعثمقاوم سازی بناها و ایجاد بحثمقاوم سازی به طور گسترده در کشور شویم.

گفتنی است سومین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای ۲۸ الی ۳۰ مهر ماه سال جاری در تبریز برگزار خواهد شد.