افکار

- علیرضا نیکزاد رهبر امروز درباره آخرین تصمیم گیری‌های انجام شده برای احراز سمت دبیرکلی اوپک همزمان با انصراف نامزد عربستان سعودی، گفت: ایران برای احراز دبیرکلی سازمان اوپک تا آخرین لحضه تلاش می کند.
سخنگوی وزارت نفت با رد کناره گیری و انصراف ایران از رقابت انتخاب دبیرکلی سازمان اوپک، تصریح کرد: برای احراز این سمت کلیدی اصرار داریم و حتی در صورت کناره‌گیری قطعی نماینده عربستان سعودی، تلاش خود را برای احراز این سمت می کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به روابط سطح بالای سیاسی و نفتی ایران و عراق، بیان کرد: با وجود این روابط مطلوب و رو به ارتقا اما تا آخرین لحظه از نماینده و نامزد جمهوری اسلامی ایران برای احراز دبیرکلی اوپک حمایت می کنیم.

به گزارش مهر، با انصراف نامزد عربستانی سعودی، شانس غلامحسین نوری برای دبیرکلی سازمان اوپک افزایش یافته است و برای تصاحب این کرسی استراتژیک اوپک تنها باید با نماینده عراقی‌ها به رقابت بپردازد.

برخی از خبرگزاری‌های جهان روز گذشته از کناره گیری مجید المنیف نامزد عربستان سعودی از رقابت با ایران و عراق برای دبیرکلی سازمان اوپک خبر داده اند.

به طوری‌که پس از ارتقای مجید المنیف در شورای عالی اقتصادی عربستان، این مقام سعودی از نامزدی برای احراز پست دبیر کلی اوپک کناره‌گیری کرده است.

این در حالی است که وزیران نفت و انرژی عضو اوپک در پایان یکصد و شصت و دومین نشست و کشورهای صادر کننده نفت(اوپک) تصمیم گرفتند که ریاست عبدلله سالم البدری دبیرکل فعلی این سازمان را برای مدت یکسال دیگر تمدید کنند.

بر این اساس پس از آنکه کاندیدای اکوادوری با اشاره به نقش حاشیه ای کشورش در تولید نفت اوپک، شانس خود را برای رسیدن به این سمت بسیار کم دانست و انصراف داد، حالا با انصراف نامزد عربستان سعودی، حلقه رقابت بین ۲ عضو ایرانی و عراقی جدی‌تر شده است.

در طول حیات پنجاه و دو ساله اوپک، دبیرخانه تاکنون ۲۲ دبیر کل داشته است و در طول بیش از پنج دهه فعالیت این سازمان در یک برهه زمانی در غیاب دبیر کل پنج رئیس اوپک به عنوان سرپرست در دبیر خانه بالاترین سمت اجرایی را بر عهده داشتند.

ایران آماده میزبانی کشورهای گازخیز جهان

سخنگوی وزارت نفت در ادامه در پاسخ به سوال مهر مبنی بر برنامه ایران برای برگزاری میزبانی یکی از اجلاس های کشورهای عضو مجمع صادرکننده گاز در سال ۲۰۱۳ میلادی، گفت: با دستور وزیر نفت، کمیته کاری برگزاری این میزبانی در سطح وزارت نفت تشکیل شده است.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال دیگر مهر که میزبانی این مجمع گازی تهران بوده و یا اصفهان، توضیح داد: هنوز جمع بندی نهایی در خصوص انتخاب شهر میزبان نهایی نشده است و ایران به زودی پیشنهاد خود را به دبیرخانه مجمع کشورهای صادرکننده گاز و برخی از سرفصل های اجرایی را ارائه می کند.

نیکزاد در خصوص مهمترین سیاست گذاری‌های ایران برای ریاست مجمع کشورهای صادرکننده گاز در سال ۲۰۱۳ میلادی، اظهار داشت: یکی از مهمترین مباحثی که در دستور کار قرار دارد نحوه قیمت گاری گاز طبیعی در بازارهای جهان است.

مشاور ارشد وزیر نفت با یادآوری اینکه باید قیمت گاری گاز طبیعی مستقل از نفت خام و فراورده های نفتی در بازارهای جهانی انجام شود، خاطرنشان کرد: بر این اساس به زودی پیشنهادهای نهایی ایران تهیه و در نشست مجمع کشورهای صادرکنندگان گاز به طور رسمی ارائه می شود.

ایران در غیاب نماینده خود رئیس شد

به گزارش مهر، با وجود غیبت سیدمحمدعلی خطیبی نماینده ایران در هیات عامل در چهاردهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز اما مطابق با ترتیب حروف الفبا، ایران به عنوان رئیس دوره‌ای نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در سال ۲۰۱۳ میلادی انتخاب شد.

همچنین پس از واگذاری میزبانی سران کشورهای صادرکننده گاز به روسیه در سال ۲۰۱۳ میلادی، میزبانی نشست وزارتی این مجمع گازی به ایران واگذار شده است.

طرح تاسیس مجمع کشورهای صادرکننده گاز ۱۰ بهمن سال ۱۳۸۵ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار با ایگور ایوانف دبیر شورای امنیت وقت روسیه مطرح شد.

بر این اساس با اعلام آمادگی ایران، روسیه و قطر به عنوان تروئیکای گازی جهان نشست سه جانبه‌ای مهر ماه سال ۱۳۸۷ به منظور تسریع در ایجاد یک مجمع جهانی به میزبانی تهران برگزار شد.

پس از توافق وزیران نفت و انرژی تروئیکای گازی درباره چارچوب ایجاد یک مجمع مستقل بین‌المللی گاز، با تصویب اساسنامه روسی این مجموعه در نشست مسکو، به طور رسمی فعالیت‌های این مجمع بین‌المللی با حضور ۱۱ کشور دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان آغاز شد.

در نهایت با تاسیس این مجمع جهانی گاز ابتدا مقر دائمی دبیرخانه مجمع کشورهای صادرکننده گاز به قطر و سپس " لئونید بوخانوفسکی " نامزد روسیه هم به مدت دو سال به عنوان دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز انتخاب شد.

مسئولان وقت وزارت نفت در پاسخ به انتخاب دبیرکل روسی برای مجمع کشورهای صادرکننده گاز، سه عامل میزان تولید، حجم ذخایر، صادرات گاز و قدمت حضور در بازارهای جهانی گاز را از مهمترین عوامل دبیرکلی روسیه در این مجمع دانسته و اعلام کردند: با حضور روسیه به عنوان دبیر کل وضعیت دبیرخانه و سامان دهی بازارهای جهانی از بلاتکلیفی خارج می‌شود.

کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده(ال. ان. جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و عمان که آبان ماه گذشته به جی یی سی اف پیوست، از اعضای این مجمع جهانی به شمار می روند.

در حال حاضر ۱۱ کشور به عنوان عضو و سه کشور ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز حضور دارند که کشورهای عضو ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده(ال. ان. جی) را در اختیار دارند.

نخستین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز ۲۴ آبان ۱۳۹۰ با حضور دوازده کشور به عنوان عضو دائم و ۳کشور عضو ناظر در دوحه برگزار شد.