افکار- هدايت اصغري در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: با توجه به اينکه هر شانه تخم مرغ دو کيلوگرم است، افزايش قيمت ان از سقف تعيين شده بالاتر نيست.

وی افزود: براساس توافقی که میان وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه مرکزی مرغداران میهن صورت گرفته است، هر زمان که احساس شود قیمت تخم مرغ رو به افزایش است، ما بر مبنای قیمتی که توافق کرده ایم به عرضه تخم مرغ می پردازیم.

اصغری با اشاره به اینکه از ۲۶ آذرماه سال جاری تاکنون به ۱۸ هزار تن تخم مرغ مجوز صادرات داده شده است، ادامه داد: از این میزان ۱۷ هزار تن صادر شده و باقی صادرات به جهت افزایش نیافتن قیمت در بازار داخلی به صورت موقت، متوقف شده است.

وی با بیان این مطلب که تنظیم بازار داخلی و کنترل نوسان قیمت مهمترین اولویت در صادرات تخم مرغ است، گفت: با توجه به بازار داخلی و کنترل آن هیچ محدودیتی برای صادرات وجود ندارد، اولویت اول ما رفع نگرانی مصرف کننده داخلی و راضی نگهداشتن آنان است و تنها محصول مازاد بر مصرف داخلی صادر می شود.

وی در ادامه به قیمت تخم مرغ در درب مرغداری اشاره کرد و گفت: هرکیلو تخم مرغ بین ۲۷۰۰ تا ۳۰۵۰ تومان است که این قیمت نباید کمتر از ۲۷۰۰ تومان و بیشتر از ۳۱۰۰ تومان باشد.

مدیر عامل اتحادیه مرغ تخمگذار اظهار داشت: بر اساس مصوبه دولت سقف قیمت هر شانه تخم مرغ ۷۴۰۰ تومان است که با توقف صادرات قیمت این محصول در بازار داخلی از سقف مجاز پایین تر می آید.

وی اضافه کرد: از ۲۶ آذر ماه سال جاری مجوز صادرات ۱۸ هزار تن تخم مرغ صادر شده است که از این میزان تاکنون ۱۷ هزار تن صادر شد.

اصغری تاکید کرد: در کارگروه تنظیم بازار توافق شده قیمت سقف و کف هر کیلو تخم مرغ تا آذرماه سال ۹۲ در همین حدود(سقف قیمت ۳۷۰۰ و کف قیمت ۳۳۰۰ تومان) باقی بماند و حتی اگر عواملی مثل افزایش قیمت نهاده ها سبب افزایش قیمت تخم مرغ شود، بازهم این افزایش قیمت توسط کارگروه فوق کنترل می شود، بنابراین جای هیچ گونه نگرانی برای مصرف کننده ها وجود ندارد.

وي خاطرنشان کرد: صادرات تخم مرغ به کشورهاي همسايه مثل افغانستان، عراق، ترکمنستان، ارمنستان، ازبکستان، کويت و تاجيکستان انجام مي شود.