افکار

- بورس اوراق بهادار تهران که از ابتدای هفته جاری به دلایلی همچون در پیش رو بودن مذاکرات هسته ای، عدم ارائه لایحه بودجه ۹۲، در پیش رو بودن گزارش های سال آینده شرکت‌ها و باز نشدن نماد پالایشگاه بندرعباس و عرضه نشدن سهام شرکت‌های جدید بورس روند کندی را در پیش گرفته بود، در معاملات امروز و با توقف نماد شرکتهای بورسی و انتشار اولین پیش بینی سود سال آینده شرکتها منفی شد.

به این ترتیب در اولین ساعات معاملات امروز تالار شیشه ای، نماد معاملاتی بیش از ۴۰ شرکت جهت اعلام پیش بینی سود سال آینده متوقف شد و اولین پیش بینی سود هر سهم سال آینده چند شرکت منتشر شد که این اتفاق باعثمنفی شدن روند بازار سرمایه شد.

بر این اساس در معاملات اولین روز اسفند ماه و تا پایان زمان معاملات اولین پیش بینی سود فولاد مبارکه اصفهان به همراه شرکتهای توسعه معادن روی، آذرآب، معدنی املاح ایران، پتروشیمی فارابی، نیروکلر و پتروشیمی کرمانشاه منتشر شد.

در بازار امروز پالایشگاه اصفهان بر خلاف روزهای گذشته با صف فروش و افت قیمت مواجه شد وعلاوه بر این شرکت شرکت‌های پتروشیمی همچون سرمایه گذاری غدیر، نفت و گاز پارسیان، فولاد مبارکه، توسعه معادن و فلزات، چادرملو، پتروشیمی پردیس و شیراز به همراه ایران خودرو و مخابرات بیشترین تاثیر منفی را در شاخص بورس و رسیدن آن به عدد ۳۸ هزار و ۵۵۰ واحد گذاشتند.

به این ترتیب در بازار امروز ۲۲۲ میلیون سهم به ارزش ۹۰۳ هزار و ۵۵۴ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه با کاهش مواجه شد و به ۱۷۳ هزار میلیارد تومان رسید.