افکار

- هفته‌نامه اشپیگل در گزارشی از بسته شدن حساب‌های بانکی دانشجویان ایرانی توسط بانک‌های دویچه، کومرتس و دیگر موسسات مالی آلمانی خبر داد.

بر اساس این گزارش، دویچه بانک، کومرتس بانک و دیگر موسسات مالی آلمانی شروع به بستن حساب‌های دانشجویان ایرانی کرده‌اند و از گشودن حساب‌های جدید نیز خودداری می‌کنند.

این هفته‌نامه در وب‌سایت خود نوشته است، مشتریان ایرانی نامه‌هایی از این بانک‌ها مبنی بر بسته شدن قریب‌الوقوع حساب‌هایشان دریافت کرده‌اند و هیچ دلیلی برای این تصمیم به آنها ارائه نشده است.

لوتز باکلیتچ یکی از مقامات سازمان مهاجران ایرانی در برلین اعلام کرد: از نوامبر سال ۲۰۱۲، تعداد شکایت‌ها در مورد حساب‌های مسدود شده و خودداری از گشودن حساب جدید افزایش یافته است. صدها ایرانی از این اقدامات متاثر شده‌اند.

به نوشته این گزارش، موجودی برخی از این حساب‌ها بیش از هزار یورو است. از طریق پست به صاحبان این حساب‌ها اطلاع داده شده است که می‌توانند موجودی خود را به صورت نقد تحویل بگیرند یا به موسسه دیگر انتقال دهند.

این بانک‌ها از ارائه دلایل این اقدامات خودداری کردند، اما برخی موسسات مالی علت این اقدامات را تحریم‌های غرب علیه ایران عنوان کردند.

باکلیتچ توضیح داد: به علت افزایش فشارهای شرکای تجاری در آمریکا، بانک‌های آلمانی به تدریج حساب مشتریان ایرانی را می‌بندند. از دیدگاه آمریکا، مبادلات تجاری نباید هیچ رابطه‌ای با ایران داشته باشد.

بستن پی‌درپی حساب‌های ایرانی‌ها حتی سبب شده است تا دولت آلمان نیز با این بانک‌ها تماس بگیرد. امیلی هاربر یک مقام وزارت امور خارجه آلمان از طریق نامه به بانک‌ها اعلام کرده است که حرکت این بانک‌ها در مسدود کردن حساب‌های بانکی شهروندان ایرانی پایه قانونی ندارد. وی خواستار بررسی مجدد مدیریت حساب‌ها و گشایش حساب‌های جدید شده است.

پیش از تحریمهای بانک ملت و صادرات نیز توسط اتحادیه اروپا نقض شده است.