افکار

- به دنبال خنثی کردن اثر تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا ایران اکنون در پی ان است که پای شرکت‌های روسی در حوزه نفت و گاز و سرمایه گذاری در میادین هیدروکربنی کشور را باز کند. تاکنون و بعد از دعوت مقامات کشور از شرکت‌های روسی به این منظور، شرکت تماماً دولتی زاروبژنفت به دعوت ایران پاسخ مثبت داده است.

به گزارش تابناک، بعد از برگزاری جلسه ای در اواسط فوریه میان مقامات ایرانی و روس، وزیر انرژی کشور روسیه خبر از دعوت ایران از شرکت‌های نفتی روسیه برای سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز و توسعه میادین نفتی کشور داد. وی اعلام کرد که ایران حاضر است اصلاحیه های لازم را در قوانین داخلی و برای تسهیل حضور شرکت‌های روس در بازار ایران فراهم سازد.

البته سابقه حضور شرکت‌های روسی در حوزه نفت و گاز کشور به سال‌های قبل باز می‌گردد. در سال ۲۰۰۸ گازپروم و شرکت ملی نفت ایران یادداشت تفاهمی در راستای توسعه میادین آذر و سونگول را در حوزه اناران به امضا رساندند. اما در سال ۲۰۱۱ شرکت تابعه گازپروم به دلیل تأخیر در توسعه میدان مجبور به ترک قرارداد شد.

همچنین شرکت لوک اویل نیز سابقه فعالیت در حوزه های نفت و گاز ایران را دارد که در سال ۲۰۱۰ این شرکت نیز از قرارداد توسعه میدان نفتی اناران کنار کشید که دلیل آن ریسک بالای تحریم‌های آمریکا برای شرکت‌های خارجی سرمایه گذار در حوزه نفت و گاز ایران بود.

وزیر انرژیِ روسیه اکنون عنوان کرده است که پس از دعوت ایران از شرکت‌های روسی برای سرمایه گذاری در بخش صنعت نفت و گاز، شرکت زاروبژنفت؛ تمایل خود را برای شرکت در پروژه های نفت و گاز ایران ابراز کرده است. این شرکت ۱۰۰ درصد دولتی است و خطری از بابت تحریم‌های آمریکا متوجه آن نخواهد بود.

در همین حال میخائیل لوشینی، تحلیلگر در موسسه تحقیقاتی آر ام ریسرچ، عنوان کرده است که: شرکت‌های روسی از شرکت و سرمایه گذاری در یک چنین پروژه‌هایی خشنود خواهند بود. این قرار دادها بسیار سودمند خواهد بود. اما ریسک این قراردادها نیز بالا است. زیرا هرچند می‌توان به خوبی نفت را استخراج کرد اما دقیقاً مشخص نیست که خریدار آن چه کسی خواهد بود؟

از سویی والی نستروف، تحلیلگر اسبربانک در این مورد گفته است: حتی ممکن است ایران با تغییر قوانین خود اجازه امضای قراردادهای مشارکت را علاوه بر قراردادهای خدمات نیز بدهد. البته ایران چندان تمایلی به این کار ندارد.

به گزارش تابناک، چندی پیش مقامات ایران و روسیه خبر از دعوت به همکاری شرکت‌های روس برای سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز کشور دادند. اما نکته مهم در این جا است که آن گونه که وزیر انرژی روسیه و تحلیل گران روسی بیان کرده‌اند، گویا قرار است این حضور با تغییر در قوانین کشور برای تسهیل کردن اقدامات و قراردادها باشد که البته بدون شک در صورت صحت این امر، این اقدام ایران می‌تواند برای کاهش ریسک سیاسی سرمایه گذاری در صنعت نفت کشور باشد. نکته ای که باید مورد توجه مسئولان قرار گرفته و منجر به ان نشود که شرکت‌های روسی قصد بهره برداری خارج از عرف از شرایط تحریمی کشور را داشته باشند.