افکار -

این بانک طی بخشنامه‌ای موارد «قیمت‌گذاری مسکوک طلا»، «شرایط و الزامات ثبت نام برای پیش‌فروش مسکوک طلا» و «شرایط و الزامات تحویل مسکوک طلای پیش‌فروش شده» را جهت اجرا به بانک تجارت ابلاغ کرد.

برطبق این بخشنامه قیمت هر قطعه مسکوک طلا(اعم از سکه یک بهار و نیم بهار)، توسط بانک مرکزی و از طریق سامانه(بدون محاسبه مالیات بر ارزش افزوده) اعلام می‌شود.

در بخش شرایط و الزامات ثبت نام برای پیش‌فروش مسکوک طلا عنوان شده است: پیش‌فروش مسکوک طلا صرفاً برای اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال مجاز بوده و بانک عامل مجاز به پیش‌فروش مسکوک طلا به اشخاص حقوقی نیست.

ضمناً هر متقاضی می‌تواند با مراجعه به یکی از شعب منتخب بانک عامل، صرفاً یک بار و حداکثر۵ قطعه مسکوک طلای تمام بهار آزادی یا ۱۰ قطعه مسکوک طلای نیم بهار آزادی پیش‌خرید کند.

بانک عامل موظف است کل مبلغ مسکوک طلای پیش‌فروش شده به متقاضی را همزمان با ثبت‌نام از وی دریافت کند.

در بخش سوم این دستورالعمل تحت عنوان شرایط و الزامات تحویل مسکوک طلای پیش‌فروش شده آمده است:

مهلت دریافت مسکوک طلای پیش‌فروش شده توسط متقاضی، حداکثر تا دو ماه تقویمی پس از تاریخ سررسید است.

چنانچه متقاضی، در مهلت مقرر، جهت دریافت مسکوک طلای پیش‌فروش شده مراجعه نکند، باید برای دریافت مسکوک طلای پیش‌فروش‌ شده، از طریق سرپرستی امور شعب بانک عامل در استان مورد نظر اقدام کند.

همچنین تحویل مسکوک طلای پیش‌فروش شده به متقاضی پیش از تاریخ سررسید ممنوع بوده و متقاضی، پیش از تاریخ سررسید صرفاً می‌تواند اصل مبلغ را از بانک عامل مطالبه کند.

تحویل مسکوک طلای پیش‌فروش شده صرفاً به شخصی که مشخصات هویتی وی بر روی «رسید پیش‌خرید مسکوک طلا» درج شده است یا به وکیل قانونی وی، پس از احراز هویت نامبردگان امکان‌پذیر است.

شایان ذکر است بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سال گذشته نیز اقدام به پیش فروش سکه در دوره های ۶،۴ ، ۸ و ۹ ماهه نمود.