به گزارش افکارنیوز،درحالی که به گفته معاون وزیر نفت تنها ۴۰ درصد از اکثر محصولات پتروشیمی در بورس به دلیل وفور عرضه جذب می‌شود، در مقابل وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید دارد که واحدهای پتروشیمی بدون تامین نیاز صنایع داخلی حق صادرات محصولات خود را ندارند.

چندی پیش مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران نسبت به صدور دیر هنگام مجوز صادرات محصولات پتروشیمی اعلام نگرانی کرد و گفت: مصرف مواد اولیه در آغاز سال جاری کاهش می‌یابد در صورتی که نمی‌توان واحدهای پتروشیمی را تعطیل کرد.

بر این اساس واحدهای پتروشیمی نمی‌توانند تعطیل شوند و باید پیوسته به تولید ادامه دهند، حال آن‌که به‌خاطر محدودیت رفت و آمد وسایل حمل و نقل در روزهای نوروز، خرید این محصولات کاهش می‌یابد و در این صورت به گفته مسوولین صنعت پتروشیمی صادرات می‌تواند یک اقدام موثر در حفظ رونق پتروشیمی باشد.

به گفته بیات معمولا ۱۰ روز قبل از شروع سال و دو هفته بعد از آغاز سال جدید، تردد وسایل سنگین جاده‌ای ممنوع و محدود می‌شود بنابراین امکان نقل و انتقال محصولات پتروشیمی به وسیله کامیون در کشور به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

ممنوعینت صادرات برای حفظ بازار

وزارت صنعت، معدن و تجارت چند ماه پیش به دنبال کمبود مواد اولیه پتروشیمی در بازار داخلی و همچنین افزایش شدید قیمت این مواد صادرات برخی از محصولات پتروشیمی را برای تامین نیاز صنایع داخلی محدود و ممنوع کرد بنابراین یکی از گروه‌های محصولی که در فهرست محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های صادراتی قرار گرفت، محصولات پتروشیمی است.

در ادامه شرکت‌های پتروشیمی بنا به قانون تمام محصولات تولیدی خود را در بورس عرضه کردند که در مقابل به گفته مسوولان پتروشیمی، با مازاد عرضه بیش از ۵۰ درصدی روبرو شدیم.

ادعای پتروشیمی‌ها علیه وزارت صنعت، معدن و تجارت

درحالی که مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به ایجاد مشکل برای واحدهای پتروشیمی در پی ممنوعیت‌های صادراتی اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به تعهدات خود درباره صادرات پتروشیمی عمل نکرده است.

هنگامی‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرده بود که واحدهای پتروشیمی بدون تامین نیاز صنایع داخلی حق صادرات محصولات خود را نخواهند داشت، بیات تاکید می‌کند که قرار این بود پس از دو بار عرضه کالا در بورس ممنوعیتی در صادرات وجود نداشته باشد، اما این موضوع رعایت نشده است.

وزیر‌ صنعت، معدن و تجارت نیز در واکنش به اظهارات بیات با رد احتمال ورشکستگی یا تعطیلی واحدهای پتروشیمی به دلیل محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های صادراتی گفت: هر محصول پتروشیمی که موظف بوده نیاز بازار داخلی را تامین کند و این کار را انجام داده است هیچ محدودیتی بر سر راه صادراتش نیست.

وی افزود: هر شرکتی در این زمینه مشکلی دارد به ما مراجعه کند تا وضعیتش را بررسی کنیم؛ تنها محدودیتی که در مورد واحدهای پتروشیمی وجود دارد این است که آن‌ها باید نیاز تولیدکنندگان داخلی را درخصوص مواد اولیه تامین کنند و می‌توانند مازاد محصولات خود را نیز صادر کنند.

اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت درحالی است که فعالان صنعت پتروشیمی مدعی هستند که این وزارتخانه هنوز هیچ مجوزی برای صادرات به صنعت پتروشیمی نداده است و تنها فعالان این حوزه را برای مذاکره دعوت می‌کند.

از سوی دیگر مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران اظهار کرده بود که در نوروز به ناچار برای جلوگیری از انبارش و توقف کار واحدها باید بخش قابل توجهی از محصولات را حتما صادر کنیم.

بیات با تاکید بر این‌که صادرات محصولات پتروشیمی ارز مورد نیاز کشور را تامین می‌کند، اظهار کرد: صادرات محصولات پتروشیمی از سوی دیگر گردش اقتصادی را در مدار طبیعی خود حفظ می‌کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: به گونه‌ای صادرات را برنامه‌ریزی خواهیم کرد که بعد از تعطیلات نوروزی که واحدهای صنایع تکمیلی دوباره به کار و تلاش عادی خود ادامه می‌دهند، محصولات کافی برای عرضه در بورس وجود داشته باشد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با تاکید بر وفور عرضه کالا در بورس گفت: در حال حاضر از صددرصد عرضه بیش از ۴۰ درصد جذب نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در پایان خاطرنشان کرد: به دنبال اخذ مجوز برای صادرات هستیم تا خطوط تولید مجتمع های پتروشیمی که عوامل اصلی رونق اقتصادی کشور ما هستند آسیب نبینند.

پتروشیمی پس از گرانی محصولات متهم به کاهش ندادن نرخ ارز شده است

یکی دیگر از گلایه‌های موجود از صنعت پتروشیمی از زبان رییس سازمان توسعه تجارت مطرح می‌شود و بر اساس آن واحدهای پتروشیمی هنوز به تعهد خود در زمینه عرضه ارز حاصل از صادراتشان به مرکز مبادلات ارزی عمل نکرده‌اند و اگر آن‌ها ارز خود را وارد این مرکز کنند نرخ ارز در بازار کاهش بیشتری را تجربه خواهد کرد.

حال آنکه در پاسخ شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفته است که در صورت داشتن ارز مازاد، ارز را به نرخ مبادلاتی می‌فروشد اما باید در نظر گفت که این بخش ارز حاصل از صادرات را برای بازپرداخت فاینانس‌ها، تامین تجهیزات و … هزینه می‌کند.

از سوی دیگر شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید دارد که برای انجام پروژه‌های مهر ماندگار از صندوق توسعه ملی وام نگرفته و خود منابع مالی مورد نیاز را تامین کرده است.

همچنین شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در این اواخر در نامهای به تمام شرکتها ابلاغ کرده است که ارز مازاد خود را در اتاق میادلات ارزی به فروش برسانند.