به گزارشافکارنیوز،محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور ۷ صبح امروز یکشنبه با حضور در وزارت بازرگانی سابق واقع در میدان ولیعصر(عج)، ضمن دریافت گزارشی از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، جلسه کارگروه کنترل بازار و نیز کارگروه حمایت از تولید را با حضور اعضای آن در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل داده است.

جلسه کارگروه حمایت از تولید از ساعت ۷ صبح امروز تشکیل شد و در آن، علاوه بر مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور نیز حضور داشتند، این در حالی است که این جلسه تا ساعت ده و ۳۰ دقیقه به طول انجامید و در آن، رئیس جمهور دستورات جدید خودرویی اعلام کرد. البته جلسه کارگروه کنترل بازار هم از ساعت ۱۰ و نیم صبح به رئیس رئیس جمهور تشکیل جلسه داده است و همچنان این جلسه ادامه دارد.

در این میان، مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در حاشیه این نشست در تشریح مهم‌ترین مصوبات کارگروه تولید ملی و صنعت که صبح امروز به ریاست رئیس جمهور و با حضور تیم اقتصادی دولت تشکیل جلسه داد گفت: حمایت همه‌جانبه از تولید و همچنین اعطای تسهیلات به خودروسازان برای افزایش تولید و کاهش قیمت‌ها از مهم‌ترین تصمیمات این جلسه بود.

مهدی غضنفری تصویب پرداخت ۱۰۰ میلیارد تومان در قالب طرح صیانت از تولید را یکی از مصوبات این کارگروه دانست و افزود: این مصوبه علاوه بر تسهیلات قبلی طرح صیانت از تولید بود و هدف از آن استمرار تولید و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است.

وی همچنین تصویب پرداخت تسهیلات ارزی و ریالی برای اتمام طرح های با پیشرفت فیزیکی بالا را یکی دیگر از تصمیمات این جلسه برشمرد و گفت: ۱۸۸ طرح صنعتی مهر ماندگار و بیش از ۴۰۰۰ طرح نیمه‌تمام بخش صنعت و معدن مشمول این مصوبه می‌شوند که طبق تصمیم این کارگروه قرار شد ۱۷۰۰ میلیارد تومان به همراه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی و همچنین ۹۰۰ میلیارد تومان به همراه ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بخش دولتی، تسهیلات داده شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: دستور پرداخت ارز مبادلاتی برای تأمین مواد اولیه و ملزومات مورد نیاز تولید صنایع خودروسازی و سایر واحدهای بزرگ صنعتی هم از مصوبات دیگر کارگروه تولید ملی و صنعت بود.

غضنفری همچنین با اشاره به دستور پرداخت تسهیلات ریالی مورد نیاز خودروسازی از طریق بانک مرکزی گفت: خودروسازان در گذشته گفته بودند اگر ارز مبادله‌ای و تسهیلات مورد درخواست آنها که از ابتدای امسال مطرح شده بود پرداخت شود می توانند با افزایش تولید و استمرار تقاضا قیمت کالاهای خود را کاهش دهند.

وی افزود: در جلسه امروز، آقای احمدی نژاد دستور پرداخت تسهیلات ارزی و ریالی خودروسازان با توجه به نوع وسیله‌های آنها را به بانک مرکزی صادر کرد و بانک مرکزی هم مکلف شد ارز مورد نیاز خودروسازان(ایران خودرو و سایپا) را به نرخ ارز مبادله‌ای در اختیار خودروسازان قرار دهد.

وزیر صنعت گفت: امروز در این جلسه وارد قیمت خودرو نشدیم چرا که این موضوع وظیفه شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان است و امیدواریم آثار این تصمیم در نحوه قیمت‌گذاری خودرو در شورای رقابت و سازمان حمایت پدیدار شود.

وی افزود: قرار شد بانک مرکزی ۱۰۰۰ میلیارد تومان در صورت سپردن وثیقه های مورد اعتبار خودروسازان به آنها پرداخت کند.

غضنفری سرعت‌بخشی به پرداخت تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی به واحدهای تولیدی معرفی شده و همچنین اجازه طولانی‌تر کردن بازپرداخت تسهیلات ارزی واحدهای تولیدی که برای سرمایه‌گذاری خود از منابع حساب ذخیره ارزی استفاده کرده‌اند(بسته به نوع و رشته صنعتی و میزان سرمایه‌گذاری) از دیگر مصوبات این کارگروه برشمرد.

وی افزود: یکی دیگر از مصوبات این جلسه دستور تخصیص و پرداخت ۴۰ میلیارد تومان برای تقویت صندوق حمایت از تولیدات صنفی در سال جاری بود و هدف از آن حمایت از صنایع کوچک و متوسط است.

غضنفری همچنین با اشاره به اینکه امسال ۳.۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار واردات کالا در هر ماه داشتهایم گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامهریزی کرده است تا ارز مورد نیاز تولید را از محل صادرات نفتی در آینده نزدیک تأمین کند که این موضوع حاکی از استقلال ارزی بخش تولید است.