به گزارش افکارنیوز،علیرضا شجاعی با اشاره به این‌که جلسه امروز کارگروه حمایت از تولید با حضور رییس‌جمهور، رییس کل بانک مرکزی، ‌ وزرای اقتصاد، صنعت وتجارت، کشاورزی، سرپرست وزارت کار، رییس صندوق توسعه ملی و معاونت نظارت راهبردی رییس‌جمهوری برگزار شد، توضیح داد: در این جلسه قرار شد ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر از مجموع ۳۰۰ میلیارد تومان طرح صیانت از تولید پرداخت شود.

وی افزود: از کل مبلغ طرح صیانت از تولید تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است و براساس تصمیم جلسه امروز ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر به اجرای این طرح که مربوط به بنگاه‌های مشکل دار است، اختصاص یافت.

او با بیان این‌که پرداخت تسهیلات ارزی و ریالی برای اتمام طرح‌های با پیشرفت فیزیکی بالا از دیگر تصمیمات جلسه امروز بود، گفت: حدود ۴۰۰۰ پروژه صنعتی و معدنی با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد که برخی از آن‌ها جزو طرح‌های مهر ماندگار هستند، مشمول این تصمیم‌گیری می‌شوند.

شجاعی با بیان این‌که این تسهیلات با هماهنگی صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی تامین خواهد شد، افزود: تسریع در پرداخت ارز مبادله‌ای برای مواد اولیه و ملزومات موردنیاز تولیدکنندگان به ویژه صنایع بزرگ مانند خودرو از تصمیمات دیگر کارگروه حمایت از تولید بود.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه امروز قرار شد بانک مرکزی بعد از تامین وثایق موردنیاز پرداخت تسهیلات ریالی به خودروسازان را طبق مصوبه قبلی عملیاتی کند.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین اعلام کرد: ‌ درجلسه امروز قرار شد ۴۰ میلیارد تومان اعتبار به صندوق حمایت از تولیدات صنعتی و معدنی اختصاص یابد.

تاکید رییس جمهور بر تامین کالاهای ضروری مردم

امروز همچنین جلسه کارگروه تنظیم بازار با حضور رییس جمهور در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

حسن رادمرد، معاون وزیر صنعت و تجارت درباره در تشریح نتایج این جلسه از دستور رییس جمهور مبنی بر توزیع گسترده کالاهای اساسی در بین مردم خبر داد.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به خبرنگار ایسنا افزود: در جلسه ستاد تنظیم بازار رییس جمهور دستور داد که اجناس در نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا با فراوانی بیشتری توزیع شوند.

وی با تاکید بر این‌که به دستور رییس جمهور قرار شد کالاهای اساسی به صورت گسترده در شبکه‌های توزیع قرار گیرد خاطرنشان کرد: همچنین بحثتامین و کاهش قیمت گوشت قرمز در دستور کار قرار گرفت.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: به دستور رییس جمهور مقرر شد به موضوع گوشت قرمز از مبادی مختلف ورود پیدا کرده و درصدد گسترش توزیع و کاهش قیمت آن برآییم.

به گفته وی در این جلسه بیشتر به مباحثتامین، قیمت، توزیع، نظارت و بازرسی کالا پرداخته شد.

رادمرد با بیان این‌که مقرر شد خود رییس جمهور نیز شخصا پیگیر مباحثتامین کالاهای اساسی مردم شود، گفت: قرار شد رییس جمهور از این پس این موضوع را دنبال کند تا بتوانیم برای پایان سال با برنامه ریزی‌هایی که از قبل انجام شده است کار کالارسانی و هماهنگی برای تامین کالاهای مورد نیاز مردم را به بهترین شکل انجام دهیم.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: نظر رییس جمهور این بود که وزارتخانه از همه ظرفیت‌های بخش‌های مختلف کشور استفاده کند تا نیازهای مردم برطرف شود.

تولید باید روی پای خود بایستد

به گزارش ایسنا، در نشست امروز، رییس جمهور در سخنانی با تأکید بر لزوم اتخاذ تصمیمات مناسب با هدف ایجاد شرایط مطلوب و رونق بخش های مختلف تولید اظهار داشت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و تصمیم گیری شود که تولید کشور روی پای خود بایستد و تسهیلات و یارانه اعطایی به این بخش نیز، امتیازی برای تقویت و رونق هرچه بیشتر تولید و در نتیجه تامین نیازهای جامعه باشد.

محمود احمدی‌نژاد ضرورت رفع ریشه ای تمام موانع و مشکلات عرصه تولید را مورد تاکید قرار داد و گفت: مسئولیت امروز ما این است که با اتخاذ راهکارهای مناسب و راهگشا اجازه ندهیم که تولید کشور با مشکل مواجه شود و به واسطه آن دشمنان ملت ایران بر تأثیرگذاری اقدامات خود امیدوار شوند.

رییس جمهور گفت: کارگروه حمایت از تولید باید با تشویق و ترغیب بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی در جهت تسهیل شرایط برای فعالیت مطلوب تولیدکنندگان تلاش کند.

وی تصریح کرد: باید فرایند واردات کالاهای واسطه ای و سرمایه ای تسهیل گردد تا بدین وسیله بخش تولید از رونق بشتری برخوردار گردد.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: به فضل الهی ملت ایران با تلاش مسئولان و همکاری ومشارکت تولیدکنندگان از شرایط کنونی عبور کرده و قوی‌تر و پرتوان تر از گذشته به فعالیت‌های خود ادامه خواهند داد.

رییس جمهور در این همچنین بر تسهیل در تأمین تسهیلات و ارز مورد نیاز تولیدکنندگان تأکید کرد.