به گزارش افکارنیوز،سومین کنفرانس وزرای انرژی کشورهای عضو سازمان اکو با حضور ایران و وزیران نفت و انرژی ۹ کشور جهان به میزبانی تهران در روزهای ۱۴ تا ۱۶ اسفندماه سال‌جاری برگزار می‌شود.

براساس این گزارش وزارت نفت ایجاد چارچوب جدید همکاری‌ منطقه‌ای انرژی، تبادل تجربیات و آموزش‌های تخصصی صنعت نفت و گاز به منطقه اکو، گسترش تجارت آزاد منطقه‌ای انرژی میان کشورهای اکو و تسهیل تبادل انرژی میان آنها را از مهمترین محورهای برگزای نشست تهران اعلام کرده است.

مقرر شده است در حاشیه این نشست چند جانبه، وزرای انرژی و مسئولان نفت و گاز ایران و ترکیه مذاکراتی را به منظور آخرین وضعیت مبادلات نفت و گاز انجام دهند.

پیش از این مذاکراتی بین ایران و ترکیه به منظور افزایش پنج میلیون مترمکعبی سقف صادرات گاز انجام شده بود که پیش بینی می‌شود، در حاشیه نشست اکو مذاکراتی بین دو کشور انجام شود و صادرات گاز ایران به ترکیه افزایش و به ۳۰ تا ۳۵ میلیون متر مکعب برسد.

ترانزیت گاز به اروپا، تامین فاینانس برخی از خطوط لوله گاز ایران توسط شرکت‌های ترکیه، آخرین وضعیت صادرات نفت به ترکیه و به ویژه پالایشگاه توپراش این کشور و تهاتر نفت و گاز طبیعی با برخی از کالاها همچون فلزات گرانبها از دیگر محورهای مذاکرات گازی دو کشور در تهران عنوان شده است.

در این نشست وزیر نفت ایران، وزیران نفت و انرژی کشورهای ترکیه، پاکستان، افغانستان، قرقیزستان، قزاقستان، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان و تاجیکستان در این گردهمایی سه روزه در تهران مشارکت خواهند کرد.