به گزارش افکارنیوز،مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اعلام اینکه تعداد تراکنش‌های بانکی با واریز عیدانه ۸۵ و ۱۰ هزار تومانی به مردم در تاریخ ششم اسفندماه جاری رکورد زد، گفت: یکی از طرحهای در دستور کار این بانک برداشت مستقیم قبوض از حساب مشترکان به صورت خودکار است.

ناصر حکیمی امروز در نشست خبری در بانک مرکزی در مورد برنامه های پایان سال بانک مرکزی گفت: متوسط تراکنش‌ها در تاریخ ۱۳ اسفند ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۰ تا ۷۵ درصد رشد داشته است.

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اشاره به رکوردزنی تراکنش‌های بانکی در تاریخ ششم اسفند جاری با توجه به واریز کمک های جبرانی دولت به خانوارها، گفت: بیش از ۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تراکنش در شبکه شتاب و ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تراکنش در شبکه شاپرک در این روز به ثبت رسید که در مجموع ۶۳ میلیون تراکنش را رقم می زند که رکورد قابل توجه ای بوده است.

وی گفت: روز گذشته تعداد تراکنش شبکه شتاب حدود ۲۵ میلیون و شبکه شاپرک ۲۲ میلیون بوده است. تراکنش های شاپرک در پایانه های فروش نشان دهنده عمق تحول در پرداخت های الکترونیکی است.

وی گفت: ۵۳ درصد کل تراکنشهای بانکی مربوط به تراکنش پایانه های فروش، ۴۰ درصد مربوط به خودپرازها، ۵ درصد اینترنیت و ۵ موبایل و تلفن ثابت است.

حکیمی گفت: از ۴۰ درصد تراکنشهای دستگاههای خودپرداز، نیمی شامل برداشت وجه و مابقی مربوط به مانده گیری، انتقال وجه و … است اما به لحاظ ارزش، روند کالا متفاوت است به طوری که کمتر از ۲ تا ۳ درصد مبلغ تراکنشها مربوط به وجه و بقیه مربوط به دو خدمت خرید از پایانه فروش و انتقال وجه است. ۴۰ درصد تراکنشها مربوط به انتقالی ها و ۶۰ درصد خرید از پایانه های فروش است.

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی گفت: با توجه به اینکه از ۱۵ اسفندماه به بعد با توجه به پرداخت حقوق و عیدی و در عین حال کمک های جبرانی مانند یارانه ها را خواهیم داشت، موج افزایش تراکنشهای بانکی را شاهد خواهیم بود، این در حالی است که بانکها از بهمن ماه تیم های شبانه روزی را برای ایام پایانی سال ترتیب داده اند و از آمادگی کامل برخوردارند.

وی افزود: حجم تراکنشهای موفق روز گذشته در مرکز شتاب بالغ بر ۹۹.۲۵ درصد و در شبکه شاپرک ۹۹.۳۶ درصد بوده است. در عین حال، از ابتدای اسفند تاکنون ۹۸.۳ درصد تراکنش ها در شبکه شتاب و ۹۸.۵ درصد در شبکه شاپرک موفق بوده است.

حکیمی، تعداد تراکنشهای روزانه را ۴۷ تا ۶۳ میلیون تراکنش عنوان کرد و یکی از طرحهای در دستور کار بانک مرکزی را برداشت مستقیم قبوض از حساب مشترکین به صورت خودکار با توجه به حسابی که مشتری تعیین می کند، اعلام کرد که بر این اساس، پرداخت قبوض مشترکین به صورت خودکار و مستقیم انجام خواهد شد.