به گزارشافکارنیوز،محمد زیار با تاکید بر این‌که شخصی که به عنوان سلطان پتروشیمی دستگیر شده، یک مدیر برجسته نبوده است، گفت: طبیعتا در هر دستگاهی ممکن است به هر دلیلی درباره‌ نفراتی در دادگاه اظهار‌نظر شود اما این موضوع تاثیری بر وضعیت بازار صنعت پتروشیمی نمی‌گذارد.

وی با تاکید بر این‌که شخص بازداشت شده نه مدیر ارشد و نه تولید‌کننده است، اظهار کرد: وقتی گردش مالی چند میلیارد دلاری در بخشی صورت گیرد ممکن است سوء‌استفاده مالی هم بشود.

رییس دفتر توسعه تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران افزود: اتهامات مطرح‌شده مربوط به سلطان پتروشیمی نباید تا قبل از اعلام نظر دادگاه تایید شود بلکه باید منتظر بمانیم و ببینیم که نتیجه دادگاه چیست.

گردش مالی بالا و عدم دقت در واگذاری؛ ایجاد کننده زمینه فساد مالی

زیار در پاسخ به این پرسش که علاوه بر گردش مالی بالا چه چیزی زمینه‌ساز فساد است، اظهار کرد: ساختار وزارت نفت، ساختار بسیار محکم و خوبی است و وزارت نفت که بزرگ‌ترین وزارتخانه اقتصادی کشور است و گردش‌های مالی بسیار بالایی دارد از نظر سلامت در سطح استاندارد بالا است.

وی با تاکید بر این‌که به عنوان عضوی از آحاد جامعه و نه یک مسوول می‌گویم که آنچه من از وزارت نفت دیدم بیانگر ساختار قوی این وزارتخانه است، افزود: ولی امکان دارد که در واگذاری‌های بخش دولتی به بخش خصوصی یکسری دقت نظر‌ها صورت نگرفته باشد و در پی آن مشکلاتی ایجاد شود.

با دقت نظر در واگذاری می‌توانستیم از اختلاس پیشگیری کنیم

رییس دفتر توسعه تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران ادامه داد: اگر با دقت نظر بیشتر واگذاری‌ها در پتروشیمی صورت می‌گرفت شاید می‌توانستیم از این موضوع پیشگیری کنیم.

زیار تاکید کرد: برخی شرکت های پتروشیمی نباید به نحوی که واگذار شد به دست بخش خصوصی سپرده می‌شد.

وی با تاکید بر سلامت بالای ساختار دولتی به نسبت حجم گردش مالی‌ که در وزارت نفت وجود دارد، گفت: کارمندان وزارت نفت مردمی شریف و خدوم هستند که علاوه بر صلاحیت علمی، صلاحیت گزینشی نیز دارند.

رییس دفتر توسعه تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با تاکید بر وجود رویه‌های پیشگیرانه در وزارت نفت گفت: قوانین و رویه‌های کاری این وزارتخانه از استاندارد خوبی برخوردار است.

زیار با تاکید بر این‌که یک بنگاه نباید از یک ساختار نظام‌مند بدون مطالعه جدا و واگذار شود، اظهار کرد: در صورتی که هنگام واگذاری یک بنگاه اقتصادی از وزارت نفت ملاحظات لازم وجود نداشته باشد ممکن است در دوره گذار زمینه‌هایی برای کارهایی ایجاد شود.

اتهامات فرد ملقب به سلطان پتروشیمی به وزارت نفت بر نمی‌گردد

وی با تاکید بر این‌که مساله مطرح شده نسبت به فرد ملقب به سلطان پتروشیمی به وزارت نفت و به بخش دولتی صنعت پتروشیمی بر نمی‌گردد، تصریح کرد: بخش دولتی ساختاری بسیار محکم و اصولی دارد و باید در واگذاری‌ها با دقت عمل بیشتری اقدام شود.

رییس دفتر توسعه تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در پاسخ به این پرسش که چرا لقب سلطان پتروشیمی به فرد متهم به سوء‌استفاده مالی داده شده گفت: این لقب را اصحاب رسانه انتخاب کردند و «سلطان پتروشیمی» کلمه‌ای رسانه‌ای است. به هرحال صورت مساله این است که کارمندی را خواسته‌اند و به اتهامات وی رسیدگی می‌کنند؛ باید اجازه داد دادگاه در این باره اظهار‌نظر کند.

زیار با تاکید بر این‌که مساله مطرح شده تاثیری روی صنعت پتروشیمی چه در داخل و چه در بعد بین‌المللی آن نمی‌گذارد، در مورد چرایی شکل‌گیری سلطان پتروشیمی اظهار کرد: من با کلمه سلطان پتروشیمی موافق نیستم و معتقدم تا چیزی در دادگاه اثبات نشده نباید از واژه‌هایی به این شکل استفاده کرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: استفاده از کلمه سلطان پتروشیمی القاءکننده پیشداوری است؛ ممکن است این واژه خودبهخود در افکار عمومی تاثیر عمیق بگذارد بنابراین باید در این زمینه احتیاط کرد و منتظر نظر قوه قضاییه و رای دادگاه ماند.