به گزارش افکارنیوز،حسن قالیباف اصل مدیرعامل شرکت بورس در ادامه برنامه‌های سال آینده را مد نظر قرار داد و گفت: در این حوزه قصد داریم ۱۰ شرکت را مورد پذیرش قرار داده و شرکتهای خارج از بورس و یا فرابورس را به بورس منتقل کنیم.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به پذیرش پنج فقره اوراق مشارکت در بورس تهران افزود: با توجه به بررسی پروژه مطالعاتی اوراق مشارکت در سال جاری پروژه مطالعاتی اوراق مشارکت و با توجه به جذابیتی که در این حوزه وجود دارد در تلاش هستیم تا سال آینده با استفاده از اوراق مشارکت به بازار سرمایه جذابیت بیشتری بدهیم.

وی از برگزاری ۴ میز صنعت طی سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ نیز قرار است چهار میز صنعت در حوزه ناشران منتشر شده و نتایج آن‌ها به مسوولان صنعت ابلاغ شود.

قالیباف اصل با اشاره به برنامه‌های شرکت بورس در حوزه ناشران افزود: در این حوزه برنامه ایجاد راهبری شرکت‌ را در دستور کار قرار داریم که در این راستا آیین نامه آن تدوین شده و به سازمان بورس ارسال شده است و امیدواریم طی سال آینده با تبدیل به قانون به مرحله اجرایی نزدیک شود.

مدیر عامل شرکت بورس افزود: در این زمینه سمیناری در اردیبهشت برگزار می‌شود تا اقدامات آموزشی در این سمینار انجام شود.

وی با اشاره به پیگیری پروانه های شاخص راهبری شرکتی خاطرنشان کرد: در این راستا درتلاش هستیم تا شرکت‌هایی که کیفیت بالایی از لحاظ راهبری شرکتی دارند در این شاخص حضور یابند.

قالیباف اصل با اشاره به پروژه هایی که در سال جاری کلید خورده خاطرنشان کرد: یکی از این پروژه ها که در جمع برنامه های سال آینده هم قرار دارد ارزیابی ناشران است به طوری که صنایع مختلف را مطالعه کرده و به ناشران منتقل کنیم تا به بهبود وضعیت ناشران در بازار سرمایه کمک کنیم.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران بازنگری دستورالعمل پذیرش و معاملات را از برنامه‌های سال آینده دانست و درمورد پیش بینی سود شرکت گفت: امسال شرکت بورس به پیش بینی سود اعلامی خود رسید و ۴۷۶ ریال سود خود را محقق کرد.

وی با بیان این‌که شرکت بورس برای سال آینده ۵۰۹ ریال سود پیش بینی کرده است، ادامه داد: شرکت بورس در سال آینده قصد دارد افزایش سرمایه خود را از محل سود انباشته و سهام جایزه در دو مرحله افزایش دهد.

قالیباف اصل با بیان این‌که طرح توجیهی افزایش سرمایه آماده شده و در هیات مدیره به تصویب رسیده است خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه شرکت بورس در دو مرحله بوده که در مرحله اول و در سال آینده سرمایه شرکت از ۳۰ میلیارد تومان به ۴۵ میلیارد تومان می رسد و مرحله بعدی در سال ۹۳ اجرایی می‌شود.

قالیباف‌اصل در ادامه به تعداد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران اشاره کرد و گفت: در سال ۹۱ سهام شرکت های پالایشگاه بندرعباس و بیمه ملت در بورس تهران عرضه شد و شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی و همراه اول از بازار فرابورس به بورس انتقال پیدا کرد.

مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران تاکید کرد: برای عرضه سهام همراه اول در بورس تهران این شرکت باید سهام شناور آزاد خود را افزایش داده و طبق دستورالعمل گزارش شش ماهه و ۹ ماهه حسابرسی شده خود را ارائه دهد به طوری که هر زمان اطلاعات لازم را ارائه کرد سهام آن قابلیت معامله در بورس تهران را خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران تصریح کرد: همچنین برخی شرکت‌ها همچون هلدینگ خلیج فارس در بورس تهران پذیرش شدند ولی هنوز سهام آن‌ها در بورس عرضه نشده است.

وی در مورد زمان عرضه هلدینگ خلیج فارس در بورس تهران گفت: طبق دستورالعمل افشا، هلدینگ خلیج فارس باید صورت‌های مالی تلفیقی و بودجه حسابرسی شده خود را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کند تا امکان عرضه سهام آن در بورس فراهم شود. در عین حال، سازمان خصوصی سازی و شرکت بورس در حال پیگیری هستند تا سهام این شرکت قبل از سال جدید عرضه شود.

وی در ادامه گفت: بورس تهران در حال حاضر دارای ۹۲۰ ایستگاه معاملاتی است که مجوز ۱۳۰ ایستگاه در سال جاری صادر شده است به طوری که کارگزاران می توانند معاملات خود را از این طریق به سیستم معاملات بفرستند که این ایستگاه‌ها شامل آنلاین نیست.

قالیباف اصل به عملکرد حوزه آموزش شرکت‌ بورس اشاره کرد و گفت: آموزش ناشران و اعضا و دوره تخصصی آموزش سرمایه‌گذاران در سال جاری به ۱۵۲ هزار نفر ساعت رسید.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران به عملکرد حوزه ناشران اشاره کرد و گفت: در حوزه ناشران طبقه بندی شرکت‌های بورسی پیگیری شد که این کار امسال در دو مرحله انجام شد، تاکنون ۲۰ شرکت به طور قطعی در بورس تهران لغو پذیرش شده و شش شرکت در حال کسب رای نهایی است ولی هنوز رای قطعی برای آن‌ها صادر نشده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری طبقه بندی شرکت‌ها مکانیزه شد و شرایط شرکت‌ها با دستورالعمل پذیرش تطبیق داده شد به راه اندازی ابزارهای جدید در بورس تهران اشاره کرد و افزود: در سال جاری اوراق اختیار فروش تبعی به بازار سرمایه معرفی شد که برای دوران رکود بازار پیش بینی شده بود که خوشبختانه چندان مورد نیاز قرار نگرفت.

قالیباف اصل یادآور شد: در سال جاری تنها پنج فقره از این اوراق منتشر شد ولی با توجه به این که ضرورتی نداشت عرضهای صورت نگرفت.