به گزارشافکارنیوز،طبق آماری که روی سایت رسمی انجمن خودروسازان قرار گرفته، سه خودروساز بزرگ کشور تنها ۶۶۰ هزار و ۶۱۷ دستگاه محصول سواری در ۱۱ ماهه امسال به تولید رسانده‌اند و این موضوع از افت ۵/۴۸ درصدی تیراژ آنها نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

در حالت تفکیکی نیز ایران خودرو ۲/۴۳ درصد در مقایسه با ۱۱ ماه سال گذشته کاهش تولید داشته و سایپا و پارس خودرو نیز به ترتیب ۹/۵۱ و ۵۴ درصد افت تولید در بازه زمانی موردنظر داشته‌اند. آمار مذکور نشان می‌دهد بحران جاده مخصوص هنوز هم پابرجاست و خودروسازان نتوانسته اند تا پایان بهمن ماه اوضاع تولید را به روال عادی خود بازگردانند. روند افت تولید خودرو، از ابتدای امسال آغاز شد و اگرچه اوایل کسی آن را جدی نگرفت، اما به تدریج همگان فهمیدند امسال سال سخت و بحرانی برای صنعت خودرو کشور است و تولید آسیبی بسیار جدی را تجربه خواهد کرد. هرچند در ماه‌های ابتدایی سال، افت تولید در حد ۱۰ و ۲۰ درصد بود، اما حالا صحبت از نصف شدن تیراژ است. در این بین، بیشترین افت تولید به پژو ۲۰۶ با ۲/۸۳ درصد اختصاص دارد و کمترین افت را نیز نیسان تیانا با رقم ۹/۱۰ درصد به خود می‌بیند. افت تولید خودرو در سال‌جاری سبب شد قیمت‌ها در بازار به شکلی بی‌سابقه رشد کنند و حتی افزایش قیمتی بیش از ۱۰۰ درصد نصیب برخی خودروهای تولید داخل شود. آن طور که خودروسازان اعلام کرده‌اند، دلیل اصلی افت تولید طی سال‌جاری، مسائلی مانند مشکلات مالی، رشد نرخ ارز و کمبود تسهیلات بانکی است و این موانع اجازه نداده «تولید» روند هر ساله خود را امسال نیز ادامه دهد. به گفته آنها، قطعه سازان نتوانسته‌اند طی سال‌جاری قطعات موردنیاز را به خطوط تولید برسانند و این موضوع نیز از مشکلات مالی صنعت خودرو سرچشمه می‌گیرد. قرار بود وامی ۱۰۰۰ میلیاردی برای حل مشکلات مالی به صنعت خودرو تزریق شود اما تا به امروز که دیگر چیزی به پایان سال نمانده، وامی به خودروسازان تعلق نگرفته است. البته ظاهرا خودروسازان به دلیل شرایط سختی که بانک مرکزی برای پرداخت وام ۱۰۰۰ میلیاردی در نظر گرفته(مانند وثیقه گذاشتن سهام)، تمایلی به دریافت آن ندارند. هرچه هست، خودروسازان سال ۹۱ را در شرایطی به پایان می‌برند که تیراژشان تقریبا به نصف رسیده و بعید است به این زودی‌ها بتوانند به دوران خوش گذشته بازگردند. باید دید آبی و نارنجی‌های جاده مخصوص سال ۹۲ را چگونه آغاز می‌کنند و آیا تولید می‌تواند در سال آتی به روند عادی خود بازگردد یا اینکه سالی سخت تر در انتظار صنعت خودرو است؟ اما به جاده مخصوص برویم و ببینیم سه خودروساز بزرگ کشور چه کارنامه تولیدی را در ۱۱ ماه امسال از خود به جا گذاشته اند. در این بین، ایران خودرویی‌ها باز هم با افت تولید برندهای پژویی خود مواجه شده و به جز رانا که داستان خاص خود را دارد و همچنین تندر - ۹۰، آمار تولید تمام محصولات سواری‌شان نسبت به ۱۱ ماهه سال گذشته منفی است.

در این بین، پژو ۲۰۶ که تنها ۲۶ هزار و ۱۲۴ دستگاه در ۱۱ ماه امسال تولید داشته، ۲/۸۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت را به خود می‌بیند. افت تیراژ ۲۰۶ قیمت این خودرو را نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داده است. همچنین پژو ۲۰۷ هم که قطعاتی شبیه به ۲۰۶ دارد، نسبت به ۱۱ ماهه سال گذشته بیش از ۶/۸۲ درصد کاهش داشته و ایران خودرویی‌ها تا پایان بهمن فقط یک هزار و ۸۴۹ دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. کاهش تولید البته گریبان پژو ۴۰۵ و پارس را هم چسبیده و سبب شده این دو محصول تقریبا داخلی نیز آمارشان منفی شود. ۴۰۵ که باید دوباره آن را محصول شماره یک ایران خودرو دانست، در ۱۱ ماهه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸/۳۹ درصد افت تولید داشته است. پارس هم افتی ۳/۲۳ درصدی را نسبت به ۱۱ ماهه سال گذشته به خود می‌بیند. پارس و ۴۰۵ هم به دلیل افت تیراژی که داشته‌اند، افزایش قیمتی شدید را طی سال‌جاری تجربه کرده‌اند. این در حالی است که انتظار می‌رفت با توجه به داخلی‌سازی بالای این دو محصول، تیراژشان چندان افت نکند، اما ظاهرا بحران امسال نه خودرو تولید داخل می‌شناسد و نه خودرو مونتاژی. از پژویی‌ها که بگذریم، ایران خودرو در تولید سوزوکی گرندویتارا و سمند نیز کاهش تولید را به خود می‌بیند. ویتارا در ۱۱ ماهه امسال دو هزار و ۱۷ دستگاه تولید داشته و این آمار نشان می‌دهد شاسی بلند ایران خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴/۵۰ درصد افت داشته است. همچنین سمند نیز که علاوه بر جاده مخصوص در سایت مازندران نیز به تولید می‌رسد، در ۱۱ ماهه امسال ۷/۲۰ درصد افت تولید را به خود می‌بیند. در مورد رانا نیز آمار از تیراژ هشت هزار و ۶۷۱ دستگاهی آن حکایت دارد. ایران خودرو قرار بوده تا پایان سال حدود ۲۰ هزار رانا را تحویل ثبت نام‌کنندگان این محصول بدهد. این محصول قرار بود قیمتی حدود ۱۱ میلیون تومان داشته باشد، اما حالا خودرویی بالای ۳۰ میلیون تومان به شمار می‌رود. باید دید ایران خودرو در نهایت چه زمانی تعهدات خود را در قبال ثبت نام‌کنندگان رانا به پایان خواهد برد و آیا این محصول می‌تواند به یکی از خودروهای پرتیراژ آبی‌های جاده مخصوص تبدیل شود؟ از ایران خودرو بگذریم و به سایپا و پارس خودرو برویم، دو شرکتی که اوضاعی بهتر از ایران خودرو ندارند و افت تولید در ۱۱ ماهه امسال گریبان آنها را نیز گرفته است.

اصلی ترین محصول گروه سایپا که پراید باشد، در بازه زمانی موردنظر ۵/۵۵ درصد کاهش تولید را تجربه کرده و این به آن معنا است که پرتیراژترین خودرو داخلی حالا تولیدش از نصف هم کمتر شده است. پراید سال گذشته قیمتی زیر ۱۰ میلیون تومان داشت و کارشناسان و مشتریان نسبت به همین قیمت نیز معترض بودند، اما حالا حول و حوش ۱۸ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود و دیگر نمی‌توان از آن به عنوان خودرویی ارزان یاد کرد. این محصول نه تنها در سایپا و پارس خودرو، بلکه در سایت کاشان سایپا نیز به تولید می‌رسد و با وجود افت تولید شدیدش هنوز هم پرتیراژترین خودرو داخلی به شمار می‌رود. به جز پراید، سایپایی‌ها در تولید تیبا نیز با افت تولید روبه‌رو شده و در ۱۱ ماهه امسال ۱۷ هزار و ۷۶۰ دستگاه تیراژ داشته‌اند. این آمار از افت ۷/۴۱ درصدی تولید تیبا نسبت به ۱۱ ماهه سال گذشته حکایت دارد. تیبا هم اکنون نزدیک به ۲۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود حال آنکه قرار بود خودرویی ارزان باشد. این محصول در سایت کاشان سایپا به تولید می‌رسد و چهار سال از رونمایی آن می‌گذرد.

اما در بین محصولات پارس خودرو، مگان و نیسان تیانا با رشد تولید مواجه شدهاند و در عوض تندر-۹۰ افت را تجربه کرده است. در این بین، مگان با تیراژ ۹ هزار و ۱۹۹ دستگاهی خود در هفت ماهه امسال، ۵۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد را به خود میبیند. این خودرو هم اکنون حدود ۶۰ میلیون تومان در بازار قیمت دارد. نیسان تیانا هم که قیمت آن به مرز ۱۱۵ میلیون تومان رسیده است، در هفت ماهه امسال تیراژی ۷۲۳ دستگاهی داشته و این آمار از رشد ۵/۴ درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت میکند. از آن سو ماکسیما نیز که دیگر در پارس خودرو به تولید نمیرسد، در هفت ماهه امسال ۶۳۴ دستگاه تیراژ داشته و با این حساب نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷/۶۰ درصد افت را به خود میبیند.اما به سراغ تندر-۹۰ برویم، محصولی که ایران خودروییها تولید آن را افزایش دادهاند، اما پارس خودروییها با افت تولید در این محصول روبهرو شدهاند. طبق آمار، در مجموع ۴۵ هزار و ۴۳۱ دستگاه تندر-۹۰ در هفت ماه امسال به تولید رسیده و این نشان میدهد تیراژ تندر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳/۷ درصد افت کرده است. در حالت تفکیکی، پارسخودرو با افتی ۵/۲۵ درصدی در تولید تندر روبهرو شده، اما ایران خودرو توانسته تیراژ این محصول را ۳/۳۴ درصد رشد بدهد.