به گزارش افکارنیوز، شورای رقابت این ضابطه را بر اساس قیمت شهریورماه سال جاری به علاوه تورم بخشی شش ماهه اخیر تعیین کرده است. اما دبیر انجمن خودروسازان روز گذشته در اضهار نظری گفته بود: «متاسفانه اگر دستورالعمل شورای رقابت مبتنی بر کاهش بیشتر قیمت خودرو برای خودروسازان باشد، به هیچ وجه عمل به آن میسر نخواهد بود.»

بر اساس ضابطه از سوی شورای رقابت این اعلام بر اساس دو ارز آزاد و مبادله ای صورت گرفته است. این در حالی است که خودرو سازان همواره از عدم دریافت ارز مبادله ای شکایت داشته اند. دبیر انجمن خودرو سازان با اعلام این موضوع که قیمت تمام شده پراید، ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است گفت: «البته این نرخ باز هم براساس ارز مبادله ای است در حالی که ارز مبادله ای به راحتی در اختیار خودروسازان قرار نمی‌گیرد.»

خودروسازان چندی پیش به درخواست معاون اول رئیس جمهور قیمت های خود را در آستانه سال نو از ۵۰۰ هزار تا ۴ میلیون تومان کاهش داده بودند. در همان زمان شورای رقابت اعلام کرد که این کاهش قیمت تنها برای بازار شب عید صورت گرفته است و خودروسازان پس از اعلام ضابطه ملزم به رعایت آن هستند.

شورای رقابت پس از آن مسئول تعیین ضابطه قیمت خودرو شد که قیمت خودرو با افزایش چشمگیری مواجه شد. در آن زمان به دستور دولت تعیین قیمت خودرو به خودروسازان محول شده بود. اما رئیس جمهور با انتقاد از افزایش قیمت ها تعیین قیمت خودرو را به شورای رقابت سپرد.

اختلاف بر سر تعیین قیمت خودور میان خودرو سازان و شورای رقابت بازار خودرو را با رکود مواجه کرده است اما احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودرو سازان اعلام کرده است که مردم بیش از این منتظر کاهش قیمت خودرو نباشند و در صورت نیاز خودوری مورد نظر خود را خریداری کنند.

امروز بلافاصله پس از اعلام ضابطه از سوی شورای رقابت برخی از خبرگزاری ها اقدام به انتشار قیمت کرده اند که به دلیل تغییرات قیمتی در شهریور ماه این اعداد و ارقام تفاوت هایی با هم دارند. جدول زیر بر اساس ارقامی است که خبرگزاری فارس استخراج کرده است: