گروه اقتصادی:

چندین سال پیش بود که یک شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی فعالیت خود را با عضو پذیری و فعالیتی هرمی آغاز کرد؛ این شرکت در مدتی بسیار کوتاه توانست تعداد زیادی مشتری را برای خود دست و پا کند و جای پای خود را در بازار ایران محکم تر کند.

اوریف لیم که با نام تجاری «اوریف لیم پرشیا» در ایران فعالیت می کرد و محصولات خود را با مجوز و پروانه بهداشتی از وزارت بهداشت و مجوز واردات رسمی توسط ۲۰۰ هزار عضو رسمی و غیر رسمی خود در بازار توزیع می کرد، گردش مالی خود را به حدود ۵۵ میلیارد تومان رسانده بود و محصولاتش در ردیف پرفروش ترین مواد آرایشی و بهداشتی قرار گرفت.


به گزارشافکارنیوز، ماجرای اوریف لیم، شرکت سوئدی فروش لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران را باید جزء مهمترین مصادیق اخبار خاکستری در ایران دانست. این شرکت سرانجام با برخورد قاطع نهادهای امنیتی و اقتصادی کشور، رو به زوال رفت و اعلام شد که این شرکت‌ هرمی بوده و فعالیتش در راستای کلاهبرداری است. مراجع تقلید نیز فعالیت شرکت هرمی اوریف لیم را " حرام " اعلام کردند.


پس از آن که فعالیت این شرکت غیرقانونی اعلام شد و درب آن بسته شد، تصور همگان این بود که دیگر نامی از اوریف لیم بر سر زبان ها نمی افتد و باید با اوریف لیم هرمی برای همیشه وداع کرد. اما پس از مدتی دوباره اوریف لیم برگشت ولی این بار این شرکت با ترفند‌های جدید فعالیت خود را شروع کرده و بدون ترس و واهمه‌ای به کسب درآمد بسیار مشغول شد.

این بار در مهرماه سال ۹۰ پس از یکسال از گذشت پلمپ اوریف لیم، گفته شد کسانی که روزی از لیدرهای اصلی فعالیت شرکت اوریف لیم در ایران محسوب می شدند، با سوء استفده از خلاهای قانونی وارد عرصه شده و به فروش محصولات اوریف لیم مشغول شده اند. این شرکت سوئدی که پیش از انهدام در ایران تنها یک شعبه در پایتخت داشت در حال حاضر در قالب راه‌اندازی فروشگاه‌های متعددی در نقاط مختلف شهر تهران در حال فعالیت است.

در حالی‌ که دستگاه‌های امنیتی ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ موفق به پلمب این شرکت هرمی در ایران شدند، اما این شرکت طی بیانیه‌ای در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ وعده " بازگشایی این شرکت با کارکنان هسته‌ای محدود " را داد.

درحالیکه تا پیش از این نامی از محصولات اوریف لیم در مغازه های فروش لوازم آرایشی و بهداشتی دیده نمی شد که هم اکنون نام محصولات این شرکت در مراکز فروش لوازم ارایشی و بهداشتی مثل کوچه مروی واقع در خیابان ناصرخسروی تهران به وفور به چشم می خورد. علاوه بر وفور محصولات اوریف لیم، قیمت این محصولات نیز به طور حیرت انگیزی پایین است. این قیمت های پایین در حالی برای مشتریان درنظر گرفته شده است که در بدو ورود اوریف لیم به ایران، محصولات این شرکت از گران ترین های لوازم آرایشی بهداشتی در ایران بود.

بعد از مشکوک شدن نسبت به تقلبی بودن محصولات اوریف لیم، از فروشنده که علت قیمت پایین محصولات را جویا می شویم علت را اینگونه توضیح می دهد که پس از پلمپ و غیرقانونی اعلام شدن فعالیت اوریف لیم در ایران، اجناس شرکت به ارزش ۱۷میلیارد تومان مازاد در انبارها باقی می ماند. از آنجایی که این اجناس به تاریخ انقضای خود در سال ۲۰۱۳نزدیک شده اند، برای جلوگیری از ضرر و کسب درآمد، این اجناس به بازار عرضه می شود تا به مردم فروخته شود.

نکته جالب توجه اینجات که به ازای خرید هر محصول اوریف لیم، اشنتیونی در نظر گرفته شده است که با مراجعه ب کاتالوگ محصولات در سال ۸۸، قیمت هر کدام از اشنتیون ها حداقل ۵هزار تومان ذکر شده است. تا اینجای کار کمی تعجب برانگیز است اما با کمی دقت متوجه می شویم که برروی اجناس اشانتیون هیچگونه تاریخ انقضایی ذکر نشده و محل درج تاریخ انقضای محصولات با قیچی بریده شده است. تاریخ انقضای اکثر محصولات فروشی اوریف لیم، ماه چهارم سال ۲۰۱۳ ذکر شده است.

این شرکت هرمی سالانه در دنیا بیش از یک بیلیون یورو فروش دارد.

پیش از این آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، علوی گرگانی و سبحانی همکاری با شرکت هرمی «اوریف‌لیم» را حرام اعلام کرده بودند.