به گزارش افکارنیوز،ساخت سد بختیاری بعنوان بلندترین سد بتنی جهان با ارتفاع ۳۲۵ متر، هزینه اجرایی ۱۷ هزار میلیارد ریال و مجموع هزینه ۳۵ هزار میلیارد ریال با احتساب تعدیل و سایر هزینه‌های جانبی از قبیل تملک زمین‌ها و بیمه از امروز در استان لرستان آغاز شد و مطابق برنامه‌ریزی‌ها، قرار است که طی مدت ۱۱۲ ماه احداثشود.

هدف از ساخت این سد، نصب ۱۵۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاه برقابی است که امکان تولید سالانه سه هزار گیگاوات ساعت برق، کنترل سالانه پنج میلیارد مترمکعب آب در حوزه رودخانه دز و بختیاری را فراهم می سازد.

جلوگیری از ورود رسوب‌های رودخانه بختیاری به مخزن سد دز و افزایش عمر مفید آن سد، همچنین ایجاد یک مخزن مطمئن آب برای سه نیروگاه جریانی حد فاصل سد بختیاری و سد دز بر روی رودخانه دز که در آن طرح ها نیز در مجموع ۹۳۰ مگاوات ظرفیت برقابی نصب خواهد شد، از جمله اهداف اجرای این سد است.

ساخت این سد، این امکان را فراهم می‌آورد تا مدیریت بهینه منابع آب به منظور افزایش سطح زیر کشت زمین‌های پایین دست و کنترل سیلاب‌های مخرب فصلی صورت گرفته و ایمنی سد دز نیز افزایش یابد. در نهایت با بهره‌برداری از این پروژه ملی، امکان استفاده از قابلیت‌های گردشگری، طبیعی و تاریخی در استان لرستان فراهم خواهد شد.

گفتنی است، کار مطالعه این سد از سال ۱۳۷۱ آغاز شده و تا سال ۱۳۸۸ زیر نظر مشاوران و کارشناسان داخلی و خارجی مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته است ضمن آنکه تاکنون ۱۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار جهت احداثپروژه‌ های زیرساختی شامل راه دسترسی اصلی، ‌ راه‌ های دسترسی داخلی، سامانه انحراف و مطالعه این طرح هزینه شده است.

سد بختیاری به عنوان بلندترین سد بتنی دو قوسی جهان در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد و در میان ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس در مجاورت ایستگاه تنگ پنج راه آهن سراسری(هشتمین ایستگاه حدفاصل درود - اندیمشک) ساخته می شود. این سد از نوع بتنی دو قوسی با ارتفاع ۳۲۵ متر و طول تاج ۵۰۹ متر طراحی شده و برای ساخت آن چهار میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب بتن ریزی مورد نیاز است. نیروگاه سد بختیاری نیز از نوع زیر زمینی و با شش واحد توربین به قدرت ۲۵۰ مگاوات ساخته خواهد شد و ظرفیت تولید این نیروگاه یکهزار و ۵۰۰ مگاوات و با ظرفیت تولید سالیانه سه هزار گیگاوات ساعت خواهد بود.

رودخانه بختیاری به عنوان یکی از دو سر شاخه اصلی رودخانه دز از ارتفاعات جنوبی اشترانکوه سرچشمه میگیرد و در ۴۵ کیلومتر بالاتر از سد دز به رودخانه سزار می پیوندد.