گروه بین الملل:

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه(۲۷ مارس / ۷ فروردین) گزارش داد که قاضی ریچارد جی لئون ایران را به پرداخت ۴۰ میلیون و ۵۰۰هزار دلار به شرکت مک‌کیسون محکوم کرده است.

به گزارشافکار نیوز، شرکت مک کیسون مدعی است که در سال ۱۹۶۰(۱۳۳۸)، همزمان با تاسیس شرکت لبنیات پاستوریزه پاک، در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده است. اما به نظر می‌رسد با وقوع انقلاب در سال ۱۳۵۷و ملی شدن بسیاری از شرکت‌ها، سهم شرکت مک کیسون نادیده گرفته شده است.
بر این اساس و طبق حکم دادگاهی در آمریکا، ایران باید ۲۹ میلیون و ۳۰۰هزار دلار بابت اصل سهام و سود آن و همچنین خسارت‌ وارد آمده پرداخت کند؛ ۱۱ میلیون و ۲۰۰هزار دلار دیگر نیز مربوط به هزینه دادرسی و وکلای شرکت مک کیسون است.

آسوشیتدپرس نوشت؛ هنوز مشخص نیست که آیا ایران حاضر به پرداخت جریمه تعیین شده است یا نه. وکیل آمریکایی طرف ایرانی میگوید که به همراه موکل خود در حال بررسی پرونده هستند تا در مورد دادن درخواست تجدیدنظر تصمیم بگیرند. رسیدگی به این پرونده نزدیک به سه دهه طول کشیده است. ایران استدلال میکند که با توجه به اینکه تحولات رخ داده تاثیر مستقیمی در ایالات متحده آمریکا نداشته است دادگاههای آمریکایی صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارند.