به گزارش افکارنیوز، حمید صافدل، در پاسخ به این سوال که دلیل کاهش شدید حجم تجارت ایران با امارات در سال گذشته چه بوده است؟ توضیح داد: به طور کلی امارات کشور تولیدکننده‌ای نیست و از زیرساخت‌های تجاری‌اش استفاده می‌کند.

وی افزود: زیرساخت‌های تجاری امارات مانند سرویس‌های پولی، خدمات ترانزیت و حمل و نقل است و از آنجایی که بخش عمده‌ای از کالای تامین شده از امارات مربوط به سایر کشورها است، بخشی از تامین این کالاها به سمت کشورهای مبدا رفته که در مواردی منجر به خرید کالای ارزان‌تر شده است.

وی گفت: به عنوان مثال بخشی از خریدی را که قبلا به واسطه امارات انجام می‌دادیم هم‌اکنون به صورت مستقیم از هند انجام می‌دهیم و یا در مورد برخی از شرکای تجاری، ما به سمت خرید مستقیم و منابع اصلی رفته‌ایم.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به این سوال که خرید مستقیم بیشتر مربوط به چه کالاهایی بوده است؟ عنوان کرد: در مورد برخی کالاها مانند مواد غذایی و اساسی و دارویی خرید مستقیم انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا تازه‌ترین آمار گمرک ایران حاکی از کاهش ۱۴ درصدی صادرات ایران به امارات و همچنین کاهش ۵۲ درصدی واردات ایران از امارات در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۱ است.

در همین حال روزنامه فایننشیال تایمز نیز اخیرا گزارش داد که تجارت بین ایران و دوبی در سال ۲۰۱۲ میلادی با کاهش حدود ۳۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۱ به ۲۵ میلیارد درهم رسید.

فایننشیال تایمز همچنین نوشته است: " با وجودی که کاهش تجارت بین ایران و دوبی از قبل نیز قابل پیش‌بینی بود اما بازرگانان دو کشور در سال گذشته تلاش کردند با دور زدن تحریم‌ها زمینه ورود محصولاتی مانند محصولات کشاورزی و ماشین‌آلات را به ایران از طریق دوبی و امارات فراهم کنند. همچنین برخی شرکت‌های غربی نیز که در پی صادرات به ایران بودند کالاهای خود را ابتدا به دوبی ارسال کرده و از آنجا به صورت ری اکسپورت به ایران صادر کردند. "

این در حالی است که شورای اقتصادی دوبی نیز در گزارش تازه خود به وابستگی شدید اقتصاد این منطقه به ایران و هند اعتراف کرد.

شورای اقتصادی دوبی که نهادی تحت حمایت حاکمیت دوبی محسوب می‌شود اعلام کرده است که ۷۰ درصد از تجارت غیرنفتی دوبی با ایران و هند انجام می‌شود و از نظر ارزشی نیز عمده این تجارت مربوط به طلا و جواهرآلات است.

در گزارش این شورا عنوان شده است که هرگونه تحریمی علیه ایران و یا هرگونه تغییری در سیاستهای واردات طلای هند میتواند آسیب جدی به اقتصاد و تجارت دوبی بزند.