به گزارش افکارنیوز، دیروز با وجود برخی بدبینی‌های اولیه نسبت به روند مسائل منطقه‌ای و افزایش قیمت دلار تا ۳۶۵۰ تومان، روند قیمت‌ها برعکس شد و نرخ دلار پله پله رو به کاهش نهاد تا جایی که در ساعت ۱۵ قیمت آن تا ۳۵۷۰ تومان بر تابلوها کاهش یافت. قیمت خرید آن در این ساعت به ۳۵۴۰ تومان رسید. قیمت سایر ارزها و سکه نیز متاثر از افت قیمت دلار با تعدیل قیمت مواجه شدند.

عوامل تاثیرگذار بر کنترل قیمت‌ها
اینکه در شرایط فعلی قیمت‌ها سر در کاهش دارند، از منظر برخی ابعاد مختلفی دارد. فضای روانی مثبت، کاهش تقاضای کلان در سطح بازار، افزایش عرضه و برخی ملاحظه کاری‌ها در برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های اقتصادی را می‌توان از جمله مهم‌ترین دلایل ممانعت از جهش‌های سنتی قیمت در بازار ارز و سکه بر شمرد.

مسائل روانی بازار

در این راستا خوشبینی به آینده مذاکرات همچنان در بازار وجود دارد. نشست آلماتی ۲ پایان یافته و طبق قرار طرف اروپایی و غربی باید پس از مذاکره با پایتخت‌های مربوطه تلفنی قرار دیگری با دبیر شورای امنیت ملی کشورمان تعیین کند و ادامه مذاکرات بر سر جزئیات را پیگیری کنند. اینکه اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توپ مذاکرات را با خود به زمین اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها برد و در مقابل برخی پیشنهادهای طرف ایرانی نتوانست یا نخواست جواب صریح و سریعی بدهد خود مطلب مهمی است و البته از چشم فعالان خرد و کلان بازار ارز داخلی نیز دور نمی‌ماند. این اتفاق می‌توانست مانند اتفاقی در گذشته، بی‌نتیجه اعلام شده و تقریبا برای ۶‌ماه در اغما بماند، اما در این دوره پس از ۳ دوره مذاکره به گونه‌ای دیگر رقم خورده و با اذعان به تاکیدات روسیه و چین بر به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران و در عین حال نظر دو پهلوی وزیر خارجه آمریکا و مهلت درخواست شده از سوی نماینده اروپا برای بررسی بیشتر می‌توان به حداقل نتایج مثبت آتی امیدوار بود از این رو تاکید بر حل دیپلماتیک این مساله همچنان به شدت طرفدار دارد و این موضوع نشانه مثبتی برای فعالان است.

مدیریت تقاضا
در عرصه سیاست داخلی نیز برخی تغییرات قابل انتظار در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد‌ماه مورد توجه فعالان اقتصادی نیز هست. در واقع برخی همچنان تا روشن شدن ابعاد تازه‌ای از تحرکات سیاسی گروهای مدعی در انتخابات منتظر مانده و از سرازیر کردن تقاضای کلان ارزی و خریدهای بزرگ خود داری می‌کنند. در این راستا برخی امیدزیادی به تغییر فرمولاسیون فضای کسب‌وکار دارند و از این رو برای برخی اقدامات دست نگاه داشته‌‌اند. این اقدامات موجب افت تقاضای مصرف ارز در این شرایط نیز شده است. در این راستا افت تقاضا برای حواله جات ارزی گذشته از رکود فصلی دو‌ماه اول سال، خود دلیل مهمی برای افت تقاضا است. کاهش تقاضای خدماتی و مالی در این روزها بر این شرایط افزوده است. همچنین در این راستا افت تقاضای بخش‌های دولتی و سازمان‌ها به دلیل تنخواه سه دوازدهم بودجه و مشخص نبودن برخی گزینه‌های متداول، مورد نظر است.

افزایش عرضه
در بخش افزایش عرضه مواردی از قبیل فروش ارز و سکه توسط برخی موسسات از قبل از عید همچنان بازار را سیراب نگاه داشته و با تجمیع نقدینگی ریالی از قدرت مانور بر سفته بازی کاسته است. این شرایط همچنان نیز پیگیری می‌شود. در این روزها خبر از در اختیار قرار گرفتن ارز بانک‌ها از سوی بانک مرکزی به گوش می‌رسد. این اتفاق دست مرکز مبادلات ارزی را برای پوشش بخش بیشتری از تقاضای بازار به نرخ تقریبا ۲۴۵۰ تومان فراهم کرده است. در این راستا این مرکز بخشی از اولویت دهم را نیز مشمول تخصیص ارز مبادله‌ای کرده است. در بخش عرضه خبرهای تایید نشده دیگری نیز مبنی بر افزایش عرضه سکه و ارز سرمایه‌گذاری شده تا پیش از انتخابات به بازار مطرح می‌شود. به هر روی واکنش این بار بازار به تحولات سیاسی و منطقه‌ای نرم تر بود و خوش‌بینی به عاقبت به خیر شدن تحولات داخلی و منطقه‌ای بسیار است.

خبرهای مثبت بازارهای موازی
در این روزها خودرو به عنوان یکی از مهم‌ترین کالاهای مورد توجه در بازار داخلی، نگاه فعالان و دلالان بازار ارز را نیز به خود معطوف داشته است. تعیین تکلیف قیمت خودرو از قبل از عید تا کنون بین چند ارگان به ظاهر دخیل از جمله شورای رقابت، سازمان حمایت تولید‌کننده و مصرف‌کننده و کمیسیون اصل ۹۰ و ایضا ریاست‌جمهوری بلاتکلیف به حال خود رها شد تا اینکه در دو روز گذشته بالاخره شورای رقابت اعلام کرد که تا پایان فروردین قیمت نهایی اعلام خواهد شد و خودروسازانی که از مصوبه این شورا پول بیشتری از مردم گرفته باشند نیز باید به مردم بازگردانند. افت تعرفه واردات خودرو تا ۴۰ درصد نیز از این دست موارد است.

قیمت‌های داخلی
دیروز قیمت یورو تا ۴۷۳۰ نیز افزایش یافته بود. این قیمت البته در روز یکشنبه نیز در این سطح نوسان داشت و دوبار تعدیل شد. پوند انگلیس تا ۵۵۰۰ تومان افت کرد و اندکی تعدیل شد. در بازار سکه قیمت هر قطعه تمام آن تا ۱ میلیون و ۴۲۵ هزار تومان تعدیل شد و ۲۵ هزار تومان ارزان شد. نیم سکه نیز با ۱۰ هزار تومان کاهش تا ۷۴۰ هزار تومان تا ساعت ۱۶ افت کرد. ربع سکه نیز به ۴۴۵ هزار تومان رسیدو ۱۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد. دیروز هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش تقریبا ۳۰۰۰ تومانی، تا ۱۳۶ هزار تومان افت کرد.

نرخ انواع ارز در مرکز مبادلات ارزی

دیروز قیمت دلار در مرکز مبادلات با ۹۹ ریال افزایش تا ۲۴ هزار و ۶۹۴ ریال بالا رفت. بر اساس قیمت‌های ارائه شده توسط بانک مرکزی دلار دیروز در مرکز مبادلات ارزی کشور ۲۴ هزار و ۶۹۴ ریال، پوند ۳۷ هزار و ۸۶۷ ریال و یورو ۳۲ هزار و ۷۹ ریال معامله شد که نسبت به روز قبل افزایش قیمت داشتند.

دیروز نرخ اکثر ارز‌ها در مرکز مبادلات ارزی کشور در مقایسه با روز یکشنبه با افزایش رو به رو بوده که براین اساس نرخ فرانک سوئیس ۲۶ هزار و ۴۲۵ ریال، کرون سوئد سه هزار و ۸۲۸ ریال، روپیه هند ۴۵۱ ریال، درهم امارات شش هزار و ۷۲۳ ریال اعلام شد. همچنین لیر ترکیه ۱۳ هزار و ۷۶۱ ریال، روبل روسیه ۷۸۵ ریال، ریال قطر شش هزار و ۸۱۷ ریال و یوآن سه هزار و ۹۸۰ ریال اعلام شد.

در مرکز مبادلات ارزی یکصد ین ژاپن با کمی کاهش در مقایسه با روز یکشنبه به نرخ ۲۵ هزار و ۱۰۰ ریال معامله می‌شود و هزار وون کره جنوبی بدون تغییر ۲۲ هزار ریال اعلام شده است.

طلا در بازارهای جهانی
قیمت طلا در بازارهای جهانی دیروز بر خلاف پیشبینیهای سایتهای مدعی با افت قیمت باز شد و با ۴ دلار کاهش به زیر ۱۵۸۰ دلار رسید. در بازارهای جهانی سرمایهدارانی از جمله جرج سوروس از بیرغبتی به طلا میگوید و برخی نیز بهبود شرایط سرمایهگذاری در بازارهای سهام را دلیل مهمی برای رویگردانی از طلا به عنوان یک منبع امن سرمایهگذاری میدانند. در این میان البته شرایط موجود بر سر اتخاذ سیاستهای پولی فدرال رزرو در مواجه با آمارهای اقتصادی از جمله نرخ بیکاری و اشتغال تولید شده امر قابلتوجهی است. در ماه مارس تعداد مشاغل ایجاد شده کمتر از انتظار و تقریبا ۸۳ هزار نفر بوده است. در عین حال این نکته که تعداد بیکاران متقاضی کار در این کشور تا سطح ۶۳ درصد افت پیدا کرده امری نگرانکننده است که بر تصمیم آتی فدرال رزرو برای به جریان انداختن دور تازهای از مشوقهای اقتصادی تاثیر مهمی خواهد داشت. این سیاستهای انبساطی اگر با تاخیر مواجه شوند قیمت طلا دلیلی برای افزایش و جهشهای بزرگ تر نخواهد یافت.