به گزارش افکارنیوز، ژیرایر وارطانیان، اظهار کرد: ‌ وضعیت ارائه خدمات اینترنتی در ایران قابل مقایسه با کشورهای پیشرفته نیست چراکه شرایط مساعد اینترنتی و فضای رقابتی تجاری از بروز کم فروشی اینترنتی جلوگیری می‌کند اما در ایران به دلیل شرایط خاص و حساسیت برای ارائه سرویس با حداقل سرعت، این مشکلات به وجود می‌آید.

وی در ادامه شرایط کم فروشی اینترنتی را این گونه تشریح کرد: اگر شرکت‌های ارائه دهنده سرویس، ضریب اشتراکی، بالاتر از ضریب تعیین شده را اعمال کنند و باعثافت سرعت اینترنت مصرفی کاربران شوند، کم فروشی کرده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های اینترنتی تلاش برای تثبیت قیمت‌ها در شرایط تورمی را از علل بروز کم فروشی در اینترنت دانست و افزود: بهبود شرایط اقتصادی و اعمال درست سیاست‌های کلان به حل این قبیل مشکلات کمک می‌کند؛ البته روش‌های نظارتی نیز علاوه بر این که تاثیر کمی دارند، راه حلی موقتی هستند.

وارطانیان گفت: بسیاری از وعده‌های وزارت ICT برای بهبود وضعیت اینترنت تحقق پیدا کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش پهنای باند تخصیص یافته برای کاربران خانگی از ۱۲۸K به ۱M تا ۲M اشاره کرد و رفع این محدودیت‌ها را راهی برای جبران سرعت بسیار پایین اینترنت ایران نسبت به استانداردهای جهانی دانست.

وی در پایان از عدم تحقق برخی از وعدهها نظیر اصلاح نحوه اعمال فیلترینگ و ساماندهی شرکتهای اینترنتی انتقاد کرد.